Syrské armádě pomáhají v boji o Palmýru Rusové, jeden z nich zemřel | E15.cz

Syrské armádě pomáhají v boji o Palmýru Rusové, jeden z nich zemřel

Ruské letectvo
Ruské letectvo
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Syrské jednotky vstoupily do historického města Palmýra, které chtějí dobýt z rukou islamistů. Syrská agentura SANA později oznámila, že vojáci jsou stále ještě na okraji města. Agentura Interfax tvrdí, že v boji o Palmýru přišel o život člen ruských speciálních sil.

Podle guvernéra provincie Homs Talála Barazího se armáda rozhodla na město zaútočit ze tří směrů a nyní odstraňuje ze všech příjezdových silnic do Palmýry miny a výbušniny. Barazí předpovídá, že k „drtivému vítězství v Palmýře“ dojde již v příštích 48 hodinách.

Jak poznamenali opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), vojáci v oblasti čelí tvrdému odporu islamistů. Organizace Islámský stát Palmýru obsadila loni v květnu.

Syrské armádě pomáhá v boji proti radikálům ruské letectvo. Agentura Interfax tvrdí, že člen ruských speciálních sil přišel o život „při navádění ruských letadel na teroristické cíle“.

Rusko nasadilo své letectvo do bojů v Sýrii loni na podzim, nyní v březnu ale prezident Vladimir Putin nařídil část kontingentu stáhnout. V Sýrii zůstaly posádky, které mají zajišťovat dohled nad plněním příměří, a také poradci.

Syrská armáda zahájila boj o Palmýru, zahrnutou do seznamu světového dědictví UNESCO, 7. března. Palmýra byla ve starověku významnou zastávkou na trase karavan. Dnes leží v poušti a je v ní rozsáhlé a cenné archeologické naleziště. IS archeologickou lokalitu zaminoval a zničil dva chrámy Belův a Baal-Šaminův.

Pokud IS přijde o oblasti, které ovládl v poušti mezi Palmýrou a iráckou hranicí, zůstane pod jeho kontrolou 30 procent syrského území. Nyní ovládá asi 40 procent, avšak povětšinou řidčeji obydlených míst. V zemi platí od konce února příměří, které se ale nevztahuje na islámské radikály a boje proti nim pokračují.

Paweł Smoleński: Politický islám je atraktivní kvůli západnímu rasismu

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video