Ukrajina se po čtyřech letech vrací na mezinárodní finanční trhy, plánuje vydat dluhopisy | E15.cz

Ukrajina se po čtyřech letech vrací na mezinárodní finanční trhy, plánuje vydat dluhopisy

ČTK

Ukrajina dnes po čtyřech letech oznámila návrat na mezinárodní finanční trhy. Příští pondělí plánuje vydat dluhopisy s 15letou splatností a ročním úrokem 7,375 procenta. Jejich prodejem chce od soukromých investorů získat tři miliardy dolarů (přibližně 65,4 miliardy korun).

"Ukrajina dnes oznamuje stanovení ceny své první samostatné emise dluhopisů od revoluce v roce 2014," uvedlo ministerstvo financí na svém webu. Odkazovalo přitom na únorové demonstrace, které vedly ke svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

Zhruba polovina očekávaných výnosů bude použita na odkup starých dluhů. Zbytek peněz by měl směřovat do státního rozpočtu, dodalo ministerstvo.

"Každý investor svým dolarem hlasuje pro úspěch našich reforem," prohlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko při nedávné návštěvě Spojených států.

Asociační dohoda mezi EU a Ukrajinou vešla v platnost. Dnešek vstoupí do dějin, tvrdí Porošenko

Ukrajina dluží domácím i zahraničním subjektům přes 62 miliard eur (1,6 bilionu korun). Díky restrukturalizaci dluhu unikla země v roce 2015 státnímu bankrotu. Už v letech 2018 až 2022 má Kyjev splatit zahraničním věřitelům 24 miliard eur.

Na konci března odmítl soud v Londýně argumenty Kyjeva pro nesplacení dluhu Rusku, který vznikl za Janukovyčovy vlády v roce 2013. Ukrajina nechce Moskvě uhradit tři miliardy dolarů i kvůli ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Americký Senát přiklepl Ukrajině miliardy dolarů podporu její bezpečnosti

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!