USA si ponechaly možnost uvalit na Írán sankce, podle Teheránu jde o porušení jaderné dohody

Alí Chameneí, Írán

Alí Chameneí, Írán Zdroj: ctk

Barack Obama
Barack Obama
Barack Obama
Barack Obama
Donald Trump
11
Fotogalerie

Írán požádal Evropskou unii o svolání schůzky komise dohlížející na plnění jaderné dohody z roku 2015 mezi Teheránem a světovými mocnostmi. Írán tak reaguje na její údajné porušení ze strany Spojených států.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf žádost odeslal šéfce diplomacie EU Federice Mogheriniové, uvedla íránská oficiální tisková agentura IRNA.

Už počátkem prosince Írán pohrozil odvetou za rozhodnutí Senátu amerického Kongresu schválit zákon, který o dalších deset let prodlužuje možnost zavedení protiíránských sankcí. Podle Teheránu jde - v případě jeho uplatnění v praxi - o jasné porušení loňské dohody o íránském jaderném programu.

V listopadu už zákon schválila americká Sněmovna reprezentantů. Americký prezident Barack Obama zákon nakonec nepodepsal, ale i tak vstupuje v platnost, upozornil Bílý dům ve čtvrtek.

Zákon byl poprvé přijat v roce 1996 a od té doby byl už několikrát prodloužen. Jeho původním smyslem bylo potrestat firmy, které obchodují s Íránem a investují do jeho energetického sektoru. USA tak chtěly omezit schopnost Íránu financovat terorismus a budovat jaderný potenciál. Po loňském podpisu jaderné dohody s Íránem dává zákon Washingtonu možnost zasáhnout v případě, že Teherán smlouvu poruší.

Írán se v jaderné smlouvě zavázal mimo jiné k vyřazení části centrifug na obohacování uranu, k vyvezení většiny už obohaceného uranu, k přestavbě některých svých zařízení na výzkumná pracoviště a k přestavbě těžkovodního reaktoru v Aráku.

Nově zvolený prezident USA Donald Trump jadernou dohodu s Íránem ve své kampani ostře kritizoval, měla by se podle něj dojednat smlouva nová. Vyzval zároveň ke zpřísnění sankcí proti Íránu s cílem donutit Teherán k větším ústupkům.