V jednání o brexitu zatím nenastal průlom, shodli se Juncker a Mayová | E15.cz

V jednání o brexitu zatím nenastal průlom, shodli se Juncker a Mayová

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Vyjednávání mezi Evropskou unií a Británií o podmínkách odchodu Spojeného království z evropského bloku i přes značný posun nakonec průlomu nedosáhla. Po pondělním jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou to řekl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Jednání podle něj budou tento týden pokračovat, dosažení shody ještě před prosincovým summitem EU je proto stále možné.

Juncker na úvod tiskové konference prohlásil, že Mayová je velmi tvrdým vyjednávacím partnerem, který hájí zájmy Spojeného království. Řekl, že výsledkem pondělní debaty je rozsáhlé sblížení názorových pozic a že dosud otevřené zůstávají dvě nebo tři otázky. To, že se v pondělí průlom nezdařil, ale Juncker za nezdar nepovažuje, neboť EU je v tomto týdnu připravena k dalším jednáním.

"Jak řekl předseda Juncker, v pondělí jsme měli konstruktivní setkání. Obě strany pracují tvrdě a v dobré víře," prohlásila Mayová. "Znovu se sejdeme na konci týdne a já jsem přesvědčena, že se nám podaří věc uzavřít pozitivně," dodala.

Média v průběhu ostře sledovaného bruselského jednání s odvoláním na své zdroje spekulovala, že EU s Londýnem dosáhla ve všech klíčových oblastech shody. Vedle finančního vyrovnání, tedy způsobu vypořádání závazků Británie jako člena EU, a práv občanů, kde je hlavní spornou věcí role Evropského soudního dvora, je třetí klíčovou záležitostí budoucí režim na hranicích mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video