Poslanci budou schvalovat rozpočet. Rizikem pro českou ekonomiku bude brexit, varuje vláda | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Poslanci budou schvalovat rozpočet. Rizikem pro českou ekonomiku bude brexit, varuje vláda

ČTK

Schválený schodek státního rozpočtu by měl v příštím roce klesnout proti letošku o deset miliard z letošních 60 na 50 miliard korun. Počítá s tím návrh státního rozpočtu, kterým se v úterý začnou zabývat poslanci. Skutečná čísla však budou zřejmé jiná. Za loňský rok skončil rozpočet v přebytku víc než 60 miliard, pro letošní rok očekává ministr financí Ivan Pilný (ANO), že i s penězi z EU může hospodaření státu skončit přebytkem kolem deseti miliard.

Rozpočet je postaven na odhadu růstu ekonomiky o 3,1 procenta. Zatímco loni vzrostl HDP o 2,4 procenta, pro letošní rok odhaduje ministerstvo financí 4,1 procenta. Vláda uvádí, že česká ekonomika těží z příznivých vnějších i vnitřních podmínek.

Za pozitivní pokládá i to, že zrychlení růstu ekonomiky je vyvážené napříč složkami hrubého domácího produktu. Podle vlády nelze vyloučit vyšší růst evropské i světové ekonomiky s ním spojenou silnější poptávku po českých vývozech.

Na straně negativních rizik poukazuje vláda na to, že není zřejmé, jaké důsledky přinese odchod Británie z EU. Za významné riziko považuje nárůst bariér v mezinárodním obchodu vyvolaný brexitem. Mezi dalšími negativními faktory vláda uvádí riziko zpomalení čínské ekonomiky nebo problémy italského bankovního sektoru. "V české ekonomice by mohly vzniknout problémy při pokračování dynamického růstu cen nemovitostí," varuje vláda.

Za Sobotkovy vlády se sice ekonomika zvedla, ale chybí reformy, shodli se analytici

Na daních chce vláda vybrat v příštím roce 722 miliard korun, což je proti letošnímu odhadovanému výběru nárůst zhruba o 35 miliard. Na vyšším výběru daní se má podílet u daně z přidané hodnoty zavedení další fáze elektronické evidence tržeb, přispět má také již existující povinnost podávat kontrolní hlášení.

Od příštího roku se také zvýší sazba spotřební daně z tabákových výrobků, celkem by měla vynést téměř 56 miliard. Proti vyššímu výnosu však budou působit opatření, která zavedl od letošního roku protikuřácký zákon.

Na straně výdajů vzrostou sociální výdaje včetně výdajů na politiku zaměstnanosti na 649 miliard korun. Proti letošním očekávaným výdajům to je růst o 32 miliard korun. Víc než tři čtvrtiny výdajů na sociální dávky tvoří výdaje na důchody. V absolutním čísle jde o 434,4 miliardy korun.

Rozpočet spadl do téměř dvanáctimiliardového schodku, chybějí peníze z EU

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!