V Německu požádali o azyl nejméně tři turečtí diplomaté, zřejmě podporovali Gülena | E15.cz

V Německu požádali o azyl nejméně tři turečtí diplomaté, zřejmě podporovali Gülena

Budova německého kancléřství
Budova německého kancléřství
• 
ZDROJ: CC BY SA 3.0: Kieran Lynam via Flickr

ČTK

Nejméně tři turečtí diplomaté údajně požádali o azyl v Německu v souvislosti s čistkami v Turecku po nezdařeném pokusu části armády o převrat. Informovala o tom některá německá média s odvoláním na nejmenované vládní zdroje. Agentura Reuters poznamenala, že Ankara od puče zrušila platnost nepřesněného počtu tureckých diplomatických pasů.

Podle listu Süddeutsche Zeitung a televizních stanic NDR a WDR představitelé německého ministerstva vnitra sdělili členům Spolkového sněmu, že tři turečtí diplomaté pracující v Německu požádali o udělení azylu.

Tato událost pravděpodobně ještě zvýší napětí, které zavládlo mezi Berlínem a Ankarou poté, co Turecko popudila rezoluce schválená začátkem června německým parlamentem. Poslanci v ní masakry Arménů Osmanskou říší během první světové války označili za genocidu.

Süddeutsche Zeitung citoval nejmenované německé vládní zdroje, podle nichž nyní už může být počet žadatelů o azyl mezi tureckými diplomaty vyšší. Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) zatím o žádné z podaných žádostí nerozhodl.

Diplomaty žádající o azyl turecké úřady zřejmě podezřívají, že jsou stoupenci duchovního Fethullaha Gülena, žijícího v USA, kterého turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil ze zosnování pokusu o převrat.

Od potlačení puče bylo v Turecku podle údajů Reuters uvězněno kolem 32 tisíc lidí. Kromě toho přišlo o práci zhruba 100 tisíc státních zaměstnanců, včetně policistů, vojáků, soudců a učitelů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.