Velikonoční útoky na Srí Lance provedli islamisté, říká vláda

Ulice na Srí Lance hlídají den po teroristických útocích vojáci. (22.4.2019)

Ulice na Srí Lance hlídají den po teroristických útocích vojáci. (22.4.2019) Zdroj: Reuters

Ulice na Srí Lance hlídají den po teroristických útocích vojáci. (22.4.2019)
Ulice na Srí Lance hlídají den po teroristických útocích vojáci. (22.4.2019)
Ulice na Srí Lance hlídají den po teroristických útocích vojáci. (22.4.2019)
Ulice na Srí Lance hlídají den po teroristických útocích vojáci. (22.4.2019)
Těla obětí teroru na Srí Lance. (22.4.2019)
18
Fotogalerie

Na Srí Lance začal o půlnoci místního času (20:30 SELČ) platit výjimečný stav, který po nedělních atentátech rozšířil pravomoci policie a armády. Útoky si vyžádaly zhruba 290 mrtvých a kolem pět set zraněných. Policie zatkla 24 lidí a úřady z masakru obvinily místní islamistickou skupinu. Vláda vyčetla prezidentovi, že bezpečnostní složky, které spadají pod jeho pravomoc, o hrozbě útoků věděly, ale nezabránily jim. Mezi oběťmi jsou více než tři desítky cizinců, na jejich přesném počtu se ale úřady neshodují. Podle dosavadních informací mezi nimi není žádný Čech, uvedlo české ministerstvo zahraničí.

Policie a armáda mohou díky výjimečnému stavu zatýkat a vyslýchat podezřelé a nečekat na soudní povolení.

V hlavním městě Kolombu, kde bylo v neděli spácháno šest útoků, panuje napětí. Policisté našli na autobusovém nádraží 87 rozbušek a u kostela svatého Antonína, který byl v neděli jedním ze zasažených míst, bylo zaparkované auto s dalšími výbušninami.

Při snaze je zneškodnit explodovaly, výbuch ale nikoho nezabil. U mezinárodního letiště policisté zneškodnili podomácku vyrobenou výbušninu. Od 20. hodiny do 4. hodiny ráno místního času (16:30 až 00:30 SELČ) v Kolombu platí zákaz vycházení.

K atentátům, označovaným za nejhorší teroristický útok v dějinách Srí Lanky, se zatím nikdo nepřihlásil. Úřady ale obviňují místní islamistickou skupinu identifikovanou jako národní Tauhíd džamáate, označovanou zkratkou NTJ. Tato skupina podle tiskových agentur zatím nemá na kontě žádný velký teroristický útok.

Jak uvádí server BBC, na ostrově působí skupina podobného jména, která má před svým názvem přídomek nikoliv národní, ale srílanská. Není jasné, zda jde o jednu a tutéž organizaci. Právě této srílanské skupině se přisuzují loňské útoky, při nichž byly poškozeny buddhistické sochy.

Vládní mluvčí řekl, že bezpečnostní složky o hrozbě útoků věděly s předstihem, ale nezabránily jim. Premiér Ranil Vikremasinghe prý o hrozbě nebyl informován. Bezpečnostní záležitosti spadají do agendy prezidenta Maithripaly Siriseny. Personální šéf jeho úřadu řekl, že začátkem dubna se sice objevilo varování, ale pouze o jednom či dvou útocích. Nikdo prý nepředpokládal útok takových rozměrů. Mezi prezidentem a premiérem už delší dobu panují spory.

Mluvčí srílanské vlády také řekl, že všichni sebevražední atentátníci byli občané Srí Lanky. Agentura Reuters informovala, že také 24 zatčených jsou místní lidé. Reuters citoval odborníky na mezinárodní terorismus, podle nichž je s ohledem na rozsah a přípravu takových útoků pravděpodobné, že se na nich podílely teroristické skupiny typu Al-Káida nebo Islámský stát (IS).

Nedělní útoky na Srí Lance v pondělí znovu odsoudil papež František. Označil je za teroristický a nelidský čin, který nelze ospravedlnit. Americký prezident Donald Trump slíbil v telefonickém rozhovoru svému srílanskému protějšku pomoc při vyšetřování atentátů.

Mezi 290 oběťmi útoků jsou nejméně tři desítky cizinců. V jejich přesném počtu se však úřady liší. Zatímco srílanský ministr cestovního ruchu uvedl, že jich je 39, ministerstvo zahraničí informovalo o 31. Oběti z řad svých občanů potvrdilo 16 zemí, nejvíce mrtvých - po osmi - pochází z Británie a z Indie. Češi mezi oběťmi podle dosavadních informací nejsou.

Spojené státy a Británie aktualizovaly doporučení pro cesty svých občanů na Srí Lanku. Podle amerického ministerstva zahraničí je pravděpodobné, že teroristické skupiny plánují další útoky.

"Mohou zaútočit bez varování," uvádí americké ministerstvo zahraničí. Podle něj jsou v ohrožení turistické lokality, dopravní uzly, nákupní střediska, hotely, modlitebny, letiště a další veřejné prostory. České ministerstvo zahraničí už v neděli vydalo varování, v němž vybízí všechny občany České republiky pobývající na Srí Lance k maximální obezřetnosti.