Vyjádřit podporu Orbánovi přišlo v Budapešti až sto tisíc lidí | e15.cz

Vyjádřit podporu Orbánovi přišlo v Budapešti až sto tisíc lidí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
(FOTOGALERIE) Na 100 tisíc lidí dnes přišlo do centra Budapešti vyjádřit podporu vládě konzervativního premiéra Viktora Orbána."Ruce pryč od Maďarska," vzkázali účastníci pochodu kritikům současné pravicové vlády. Kvůli některým bodům nové maďarské ústavy tento týden proti Budapešti zahájila právní kroky Evropská komise. "Nebudeme kolonií", "Milujeme Viktora Orbána", stálo také na transparentech.

Účastníci provládní demonstrace nazvané Mírový pochod pro Maďarsko tvrdí, že chtěli dát najevo, že jim nejde o nic jiného než „žít ve svobodě, s respektem vůči ostatním a v klidu“.

Organizátoři uvedli, že na shromáždění přišlo okolo 100 tisíc lidí. Ke stejného odhadu dospěl i fotograf agentury AFP, který byl na místě.

Při pochodu centrem maďarské metropole mnoho demonstrantů neslo maďarské státní vlajky a transparenty s názvy měst, odkud přijeli. Objevovaly se mezi nimi i názvy měst na Slovensku a v Rumunsku, kde žijí početné maďarské menšiny.

Jedním z pořadatelů dnešního pochodu je novinář a Orbánův přítel Zsolt Bayer, který píše pro pravicový list Magyar Hírlap. Před několika lety se nechvalně proslavil antisemitskými výpady.

Začátkem ledna na velkou protivládní demonstraci přišlo 70 tisíc lidí. Demonstranti se tehdy sešli před budovou státní opery, kde se konal slavnostní večer k vyhlášení nové ústavy země.

Maďarsko, demonstraceAutor: CTK

Orbánova strana Fidesz po volbách z dubna 2010 obsadila v parlamentu dvoutřetinovou většinu křesel. Oponenti premiéra tvrdí, že jeho politika, kterou díky své převaze v parlamentu nemá problémy prosadit, ohrožuje svobodu a demokracii v Maďarsku.

Na jiném místě Budapešti se dnes konala demonstrace proti prezidentovi Pálu Schmittovi, spojenci Orbána. Asi 5000 lidí požadovalo, aby prezident rozpustil parlament a pak sám odstoupil kvůli podezření, že velké části své doktorské práce z roku 1992 opsal od jistého bulharského vědce.

V několika městech v Polsku dnes přišli podpořit Orbána stoupenci tamních krajně pravicových, nacionalistických organizací. „Pryč s unijní okupací,“ křičeli. Ve Varšavě demonstranti před maďarskou ambasádou spálili vlajku Evropské unie a zazpívali maďarskou hymnu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery