Za své problémy si můžete sami, vzkázal španělský premiér Řecku | E15.cz

Za své problémy si můžete sami, vzkázal španělský premiér Řecku

Za své problémy si můžete sami, vzkázal španělský premiér Řecku
Marian Rajoy
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Španělský konzervativní premiér Mariano Rajoy vyzval svého řeckého levicového kolegu Alexise Tsiprase, aby Španělsko a Portugalsko neobviňoval za chyby, za které si může sám. Reagoval tak na sobotní Tsiprasovo vyjádření, že Madrid a Lisabon stojí v čele spiknutí proti zadluženým Aténám, do kterého jsou prý zapleteny konzervativní síly v Evropě.

„Nejsme zodpovědní za frustraci, kterou vyvolala řecká radikální levice slibováním toho, o čem věděla, že nedokáže splnit, což se právě potvrdilo,“ řekl konzervativní šéf španělské vlády v projevu k svým spolustraníkům v Andalusii na jihu země.

„Včera (v sobotu) se (řecká) strana radikální levice rozhodla svalit vinu za problémy Řecka na vlády Portugalska a Španělska,“ pokračoval Rajoy. „Hledání vnějšího nepřítele je způsob, jehož jsem byli již vícekrát svědky v historii. Problémy to ale neřeší, naopak je zhoršuje,“ dodal.

Nebezpečný řecký příklad

Tsipras v sobotu obvinil Španělsko a Portugalsko, že chtěly Řecko finančně udusit během nedávných jednání mezi Aténami a Evropskou unií, které vedly k prodloužení mezinárodního programu úvěrové pomoci Řecku do konce června.

„Tyto země nechtěly, aby řecký příklad měl vliv na ostatní země, zejména s perspektivou voleb ve Španělsku,“ citovala sobotní Tsiprasovy výroky agentura AFP. Španělské parlamentní volby se mají konat koncem roku a vládnoucí konzervativci se obávají rostoucího vlivu protestní strany Podemos, která má mnoho společných rysů s Tsiprasovou stranou Syriza.

Protest v Bruselu

Španělsko a Portugalsko oficiálně protestovaly proti Tsiprasovým poznámkám i v Bruselu. Portugalský premiér Pedro Passos Coelho vyjádřil „rozpaky nad nepodloženými obviněními“ Tsiprase v dopise zaslaném evropským institucím diplomatickou cestou, řekl AFP jeden z jeho mluvčích. Madrid rovnou vyzval šéfy států a vlád EU a Evropskou komisi, aby „odsoudili prohlášení Alexise Tsiprase,“ dodal AFP zdroj ze španělské vlády.

„V této velmi citlivé otázce je úlohou Komise působit jako prostředník, a ne rozdělovat,“ upozornil nejmenovaný činitel v Bruselu. „Nemyslím si, že Evropská komise přistoupí k veřejnému odsouzení (Tsiprasových výroků), i když to neznamená, že je schvaluje,“ dodal.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!