Žádný Kyjev do dvou týdnů. Barroso prý Putinovy výroky vytrhl z kontextu | e15.cz

Žádný Kyjev do dvou týdnů. Barroso prý Putinovy výroky vytrhl z kontextu

Předseda Evropské komise Jose Barroso
Předseda Evropské komise Jose Barroso
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kreml dnes jako "vytržený v kontextu" popřel údajný výrok ruského prezidenta Vladimira Putina v rozhovoru s šéfem Evropské komise Josém Barrosem o "dobytí Kyjeva za dva týdny". Putinův poradce Jurij Ušakov současně pokáral Barrosa za nekorektní šíření podrobností z telefonického rozhovoru s Putinem.

„Bylo to vytržené z kontextu a mělo to zcela jiný smysl,“ zdůraznil dnes Ušakov. Šíření detailů z telefonického rozhovoru je podle něj „nekorektní“, „překračuje rámec diplomatické praxe“ a „je nedůstojné seriózního politika“.

Barroso se prý o Putinově vyjádření podle italského listu La Repubblica zmínil v sobotu během mimořádného summitu EU v Bruselu.

Italský deník ve svém článku detailně popsal, jak údajně probíhalo jednání na unijním summitu. „Rusko je ve válce s Evropou,“ zopakovala v úvodu litevská prezidenta Dalia Grybauskaitéová větu, kterou již předtím řekla i novinářům přítomným v Bruselu. Následně si vzala slovo německá kancléřka Angela Merkelová, rovněž viditelně pobouřená chováním Moskvy. Prezident Putin podle ní nesplnil sliby, které dal, a naopak přispěl k další vojenské eskalaci konfliktu na východě Ukrajiny. Chování ruského vůdce je prý nepředvídatelné. Po Ukrajině může přijít Litva a Estonsko, musíme na to reagovat novými sankcemi, prohlásila údajně Merkelová.

Barroso poté tlumočil přítomným svůj poslední rozhovor, který s Putinem vedl. „Jestli budu chtít, za dva týdny zaberu Kyjev,“ přešel prý ruský prezident během telefonátu do výhrůžek. Jako by říkal: Takže mě neprovokujte dalšími sankcemi, uvedl k tomu italský list.

Nemůžeme opakovat rok 1938, upozornil Cameron

Své obavy z dalšího vývoje vyjádřil i britský premiér David Cameron. „Putin si už vzal Krym, nemůžeme mu dovolit získat celou zemi,“ uvedl prý na summitu Cameron. Připomněl v této souvislosti, že Západ ve vztahu k Rusku nesmí zopakovat stejnou chybu jako s politikou vůči nacistickému Německu v roce 1938.

Podle Kyjeva, NATO a některých evropských vůdců existují jasné důkazy, že se ruští vojáci a technika na východě a jihovýchodě Ukrajiny přímo účastní vojenských operací po boku proruských separatistů. Moskva ale i nadále tvrdí, že tam žádné vojáky nevyslala.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery