Zavřené jsou i vojenské hřbitovy. Paralýza americké administrativy má překvapivé důsledky | E15.cz

Zavřené jsou i vojenské hřbitovy. Paralýza americké administrativy má překvapivé důsledky

Washington (ilustrační foto)
Washington (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Uzavřené národní parky a památky po celých Spojených státech jsou nejviditelnějšími důsledky rozpočtových sporů, které vedly k uzavření velké části amerických úřadů. Britský zpravodajský server BBC vypočítává i některé překvapivější důsledky sporu.

Například o 8000 pohraničních patníků na 8891 kilometrů dlouhé hranici s Kanadou se nyní stará jen jeden člověk. Zbytek normálně osmičlenného týmu, který má na starosti údržbu těchto metr a půl vysokých patníků ve tvaru obelisku, musel zůstat doma. Nadále se zatím udržuje průsek na hranici v lesnatých oblastech. Tuto službu totiž vykonávají dva pětičlenné týmy najaté soukromé firmy - ovšem jen do doby, než dojdou peníze i na jejich výplaty.

Uzavřelo se také všech 24 amerických vojenských hřbitovů ve světě, z nichž je 20 v Evropě. Je na nich pohřbeno asi 125 tisíc amerických vojáků, kteří zahynuli především v obou světových válkách. Politický pat ve Washingtonu by mohl ulehčit Íránu, protože Amerika teď nemá dost prostředků na obvyklý dohled na dodržování sankcí vůči Teheránu. „Naše kapacity pro naplňování sankcí jsou paralyzováním vlády významně omezeny,“ řekla náměstkyně ministra zahraničí Wendy Shermanová.

Souromá muzea mají žně

Protože jsou uzavřena státní muzea Smithsonian, zažívají ve Washingtonu vzestup návštěvníků soukromé galerie a muzea. Například muzeum špionáže, které právě nabízí výstavu o fiktivním agentovi Jamesi Bondovi, zaznamenalo o 30 procent víc návštěvníků. Těch přibylo i ve známé soukromé galerii Phillips Collection a v zeměpisném muzeu National Geographic.

Jak pracují úřady Autor:

Kavárny a restaurace po celé zemi nabízejí státním zaměstnancům na nucené dovolené jídlo se slevou či dokonce zdarma. Například restaurace Sugarfire Smoke House ve městě St Louis má na jídelním lístku Government Shutdown Sandwich (sendvič Zavřená vláda), který mají státní zaměstnanci zadarmo. Majitel Mike Johnson ani nežádá od zákazníků průkaz potvrzující, kde pracují.

„V St Louis je spousta státních zaměstnanců. Štve mě, že nemohou pracovat, protože se ve Washingtonu nejsou s to dohodnout. Včera jsem rozdal 50 těchto sendvičů a dnes 100. Rozdal bych i víc a bylo by mi to jedno. Ztratil bych trochu peněz, ale co. Otevřel jsem před rokem a byl to dobrý rok,“ řekl.

Žertovná trička se dobře prodávají

Dobře na odbyt jdou i trička se satirickými nápisy. Jedna firma tak nabízí tričko s nápisem „Zbytný zaměstnanec. Mě se na nic neptejte, mám volno“. Ale také středisko pro léčbu rakoviny ve státě Maryland bude muset odmítnout týdně asi 200 nových pacientů, včetně dětí. Do tohoto střediska obvykle přicházejí pacienti, jejichž léčba byla jinde dosud neúspěšná. Léčba dosavadních pacientů bude pokračovat, ale nové středisko přijímat nebude, dokud pat kolem rozpočtu neskončí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.