Airbus na dva roky sníží výrobu a propustí tisíce lidí | E15.cz

Airbus na dva roky sníží produkci o čtyřicet procent a propustí tisíce lidí

bo, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Evropský výrobce letadel Airbus v příštích dvou letech sníží výrobu a dodávky o dvě pětiny a oproti původnímu plánu a propustí tisíce lidí. Německému deníku Die Welt to řekl šéf společnosti Guillaume Faury.

Airbus tak reaguje na koronavirovou krizi, která na měsíce drasticky omezila mezinárodní lety. Masivní pokles zájmu o létání pak snížil poptávku po nových strojích ze strany leteckých společností. Dříve přitom Airbus uváděl, že výrobu sníží jen o třetinu.

„Od vývoje v aerolinkách se nemůžeme oddělit,“ řekl Faury. V čele evropského konkurenta amerického Boeingu je zhruba rok a zpočátku plánoval rozšiřování výroby. Pandemie ale všechno změnila a o přežití nyní bojuje celé letecké odvětví od dodavatelů součástek přes výrobce až po aerolinky.

V dubnu a v květnu firma plnila plán jen z osmdesáti procent – v dubnu dodala místo plánovaných 75 jen 14 letadel. Mnohé už vyrobené stroje jsou prozatím zaparkované, protože aerolinky je kvůli krizi na trhu s létáním neodebírají. Faury očekává, že srovnat výrobu a dodávky se nepodaří dříve než na konci roku 2021.

Kolik pracovních míst bude muset firma, která zaměstnává 135 tisíc lidí, zrušit, chce Faury oznámit až po rozhovorech se zaměstnanci do konce července. Podle listu Der Spiegel se spekuluje až o patnácti tisících pracovních místech v divizi civilního létání, kde pracuje devadesát tisíc lidí.

Airbus se nadále chystá vyrábět všechny modely, „ale pomalejším tempem“, řekl Faury. Hledá všude, kde může, jak by ušetřil. „Obracíme každý kámen,“ řekl deníku Die Welt generální ředitel.

Autor: bo, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video