Rekord amerických akcií: Index Dow Jones překonal 29 tisíc bodů | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Americké akcie lámou rekordy. Index Dow Jones poprvé překonal 29 tisíc bodů

ČTK

Akcie ve Spojených státech pokračovaly v lámání rekordů. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, poprvé ve své historii překročil hranici 29 000 bodů. Později nicméně oslabil, protože investoři vybírali své zisky.

Akciové trhy v posledních dnech těží z poklesu obav z eskalace napětí na Blízkém východě. Dow Jonesův index se během pátečního obchodování vyšplhal až na 29 009,07 bodu, nakonec však uzavřel s poklesem o 0,46 procenta na 28 823,77 bodu.

Širší index S&P 500 v pátek ztratil 0,29 procenta na 3265,35 bodu a technologický index Nasdaq se snížil o 0,27 procenta na 9178,86 bodu. Také tyto dva indexy přitom během dne dosáhly nových rekordů, a to navzdory překvapivě slabým údajům o tvorbě pracovních míst v USA.

Konec mimořádné jízdy. Světové burzy porostou výrazně pomaleji, odhadují experti

Americké ministerstvo práce před začátkem pátečního obchodování oznámilo, že ekonomika USA v prosinci vytvořila 145 000 pracovních míst. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters počítali se vznikem 164 000 míst. Páteční údaje ministerstva práce navíc ukázaly, že v říjnu a listopadu vzniklo o 14 000 pracovních míst méně, než se dříve předpokládalo.

"Prosincová zpráva o trhu práce byla o něco slabší, než se očekávalo, ale ne natolik, aby vyvolala velké obavy ohledně amerických spotřebitelů a zdraví celkové ekonomiky," uvedl podle serveru CNBC analytik Alec Young ze společnosti FTSE Russell. Spotřebitelské výdaje se na celkové ekonomické aktivitě v USA podílejí více než dvěma třetinami.

Sázka na Evropu se letos akcionářům vyplatila, na trhy se vrátil optimismus

Na devizovém trhu se v pátek dolar vyšplhal až na dvoutýdenní maximum vůči koši předních měn. Později se však dostal pod tlak, protože investory znepokojilo rozhodnutí americké vlády uvalit nové sankce proti Íránu, které jsou reakcí na nedávný raketový útok íránských ozbrojených sil proti americkým základnám v Iráku.

Euro si kolem 22. hodiny středoevropského času vůči dolaru připisovalo zhruba 0,1 procenta na 1,1120 dolaru. Dolar navíc přišel o své předchozí zisky vůči japonskému jenu a švýcarskému franku, tedy měnám, které jsou investory považovány za bezpečné útočiště v období nejistoty.

České firmy jsou dnes lépe připraveny na krize a zůstávají optimistické

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!