Cena ropy Brent letos poprvé vystoupala nad 60 dolarů za barel | E15.cz

Cena ropy Brent letos poprvé vystoupala nad 60 dolarů za barel

Cena ropy Brent letos poprvé vystoupala nad 60 dolarů za barel
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: SoulRiser via Flickr (CC BY 2.0)

ČTK

Severomořská ropa Brent se vrátila nad 60 dolarů za barel, vzhůru ji tlačí příznivé ekonomické údaje z eurozóny a očekávání, že omezování investic ropných společností by mohlo zmírnit převis nabídky nad poptávkou.

Odpoledne vykazovala cena ropy Brent nárůst o více než dolar na 61,20 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI zdražila o 80 centů na zhruba 52 dolarů za barel.

Ekonomika eurozóny podle dnešních údajů ve čtvrtém čtvrtletí nečekaně zrychlila růst. Statistický úřad Eurostat ve svém rychlém odhadu uvedl, že hrubý domácí produkt zemí platících eurem stoupl o 0,3 procenta po zvýšení o 0,2 procenta v předešlém kvartálu. Výrazné ekonomické oživení zaznamenalo hlavně Německo.

Cena ropy Brent se v lednu propadla až na 45,19 dolaru za barel, tedy na nejnižší úroveň za téměř šest let. Od té doby stoupla zhruba o třetinu, nadále se však nachází hluboko pod červnovými 115 dolary za barel.

„Ropa v uplynulých týdnech oživila díky lepší náladě na trhu a očekávání, že nízké ceny zpomalí růst dodávek,“ uvedla analytička Daniela Corsiniová ze společnosti Intesa Sanpaolo.

Generální ředitel britsko-nizozemské ropné společnosti Royal Dutch Shell Ben van Beurden ve čtvrtek upozornil, že dodávky ropy by v důsledku omezování investic nemusely udržet tempo s růstem poptávky. Šéf italské energetické společnosti Eni Claudio Descalzi už v lednu varoval, že kvůli nedostatečným investicím do těžby by ropa mohla v budoucnu zdražit až na 200 dolarů za barel.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!