Ceny ropy vystoupaly na letošní maxima, pomohl jim oslabující dolar | e15.cz

Ceny ropy vystoupaly na letošní maxima, pomohl jim oslabující dolar

Ropa, ilustrační foto
Ropa, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pixabay.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Světové ceny ropy dnes vzrostly na nová letošní maxima, severomořská ropa Brent se dostala k blízkosti 47 dolarů za barel. Ceny podpořil klesající dolar a pokles ropných zásob na americkém trhu. Ropa směřuje k nejsilnějšímu měsíčnímu růstu za poslední rok a z únorových minim oživila již o více než 70 procent.

Severomořská ropa Brent kolem 13:35 středoevropského času zpevnila o zhruba dolar na 45,70 dolaru za barel a předtím se vyhoupla až na 46,81 dolaru za barel, nejvyšší úroveň od loňského listopadu. Americká lehká ropa WTI posílila o necelá dvě procenta na 44,85 dolaru za barel. Za duben ceny získávají téměř 20 procent.

Ropu z minim letos nejprve vytáhly naděje na dohodu největších vývozců na zmrazení těžby. Producentské země se sice před necelými dva týdny na ničem nedohodly, ropa však po krátkém zakolísání pokračovala v růstu. Podporuje ji rostoucí přesvědčení, že v letošním roce by měl globální trh s ropou obnovit rovnováhu a ukončit dosavadní výraznou převahu nabídky.

Vývoj ceny ropy Brent Graphical visualization of market data. Zdroj: ieconomics.com

Kurz dolaru dnes znovu oslaboval a od počátku roku jeho index vůči koši měn ztrácí asi pět procent. Klesající dolar zlevňuje nákupy komodit investorům v jiných měnách. Ropu podpořily i úterní večerní údaje American Petroleum Institute, podle nichž zásoby ropy v USA minulý týden klesly o 1,1 milionu barelů. Analytici dotázaní agenturou Reuters přitom čekali jejich nárůst o 2,4 milionu barelů. Oficiální údaje o vývoji zásob vyjdou dnes odpoledne.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery