Čína má zájem o ropu z USA, po zrušení restrikcí zadala první objednávku | e15.cz

Čína má zájem o ropu z USA, po zrušení restrikcí zadala první objednávku

Ropný tanker
Ropný tanker
• 
ZDROJ: CC BY 2.0; Roel Hemkes

vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zrušení skoro čtyřicetiletého zákazu vývozu americké ropy využila Čína. Státní rafinerie Sinopec si objednala ze Spojených států svých prvních 600 tisíc barelů této suroviny. Tento objem by sám o sobě celkovou čínskou poptávku neuspokojil na déle než dvě hodiny, obchod nicméně naznačuje, že Peking myslí diverzifikaci energetických zdrojů vážně.

Podle agentury Reuters může tato dodávka předznamenat stabilní proud ropy z USA do Číny. Pravidelným dodávkám může také napomoci skutečnost, že společnost Sinopec má na Amerických Panenských ostrovech pronajaty skladovací nádrže, kde lze americkou lehkou ropu smíchat například s tou venezuelskou, jež je svým složením výrazně hustší. Výsledná směs by lépe odpovídala té, která se v Číně obvykle využívá.

„Export americké surové ropy je dobrou zprávou pro globální trh. Umožňuje rafineriím v Asii a Pacifiku zbavit se závislosti na několika málo dodavatelích,“ cituje agentura Reuters svůj zdroj ze společnosti Sinopec. „Naše skladovací kapacity v Karibiku nám pomohou v přizpůsobení se nové situaci,“ dodal.

První dodávka pro Sinopec ovšem zamíří do Číny přímo, bez „zastávky“ v karibských nádržích. Vzhledem k nízkým cenám ropy není jinak její dovoz až ze Spojených států do ostatních oblastí světa, jako je například Evropa, příliš rentabilní. Sinopec by ale v budoucnu mohl těžit také z úspor z rozsahu, jelikož jde o druhého největšího zpracovatele ropy na světě.

Vývoj cen ropy:

Autor: vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah