Čínské turbulence stahují evropské akcie, propadly se nejníže od října | E15.cz

Čínské turbulence stahují evropské akcie, propadly se nejníže od října

Investor sleduje akciové grafy
Investor sleduje akciové grafy
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Akcie na evropských trzích dnes prudce oslabují kvůli turbulencím na čínských finančních trzích. Index německé burzy DAX ztratil přes tři procenta a poprvé od října se dostal pod psychologicky důležitou hranici 10 tisíc bodů. Na nejnižší úroveň od října se propadl rovněž panevropský index FTSEurofirst 300.

Ztráty na burzách ve Stockholmu, Oslu a Helsinkách během dopoledne překročily čtyři procenta. „Vypadá to dost ošklivě. Investice na akciových trzích teď omezujeme. Je čas udělat krok zpět a přehodnotit situaci,“ uvedl investiční ředitel společnosti ACIES Asset Management Andreas Clenow.

Čínská centrální banka dnes umožnila výraznější oslabení měny. To vyvolalo mezi investory obavy, že čínská ekonomika by mohla být ještě slabší, než se předpokládalo. Čínské akciové trhy se dnes propadly o více než sedm procent, obchodování proto bylo krátce po zahájení na zbytek dne zastaveno. Stalo se to už podruhé v tomto týdnu.

Vývoj indexu DAX 30 za poslední rok:

Obavy ohledně druhé největší ekonomiky světa na evropských akciových trzích výrazně zasáhly například těžařské podniky. Výrazný pokles však utrpěly i ceny akcií automobilek a dalších firem, které působí na čínském trhu.

„Rozsah zpomalení (hospodářského růstu) v Číně je rozhodně znepokojivý. Nálada investorů je v tuto chvíli velmi křehká,“ uvedl analytik Terry Torrison z makléřské společnosti McLaren Securities.

Dolů zamířily rovněž akciové trhy ve střední Evropě, hlavní index polské burzy odepisuje 2,5 procenta a je nejníže od května 2009. Index pražské burzy PX ztrácel více než dvě procenta, podobně jako index akcií na burze v Bukurešti. Maďarské akcie ztrácejí přes jedno procento.

Miroslav Frayer: Neopomeňme evropské akcie

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah