ČNB bude muset k udržení kurzu koruny zasahovat častěji | E15.cz

ČNB bude muset k udržení kurzu koruny zasahovat častěji

Budova ČNB
Budova ČNB
• 
ZDROJ: ctk

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rostoucí tuzemská ekonomika a pokračující problémy eurozóny. To jsou hlavní důvody, které budou činit závazek České národní banky držet korunu slabší než 27 korun za euro stále obtížnější.

Poté co centrální banka minulý týden přiznala, že poprvé od listopadu 2013, kdy sedmadvacetikorunovou hranici stanovila, intervenovala na měnovém trhu ve snaze udržet korunu slabou, si analytici myslí, že ČNB bude muset na trhu zasahovat mnohem častěji. A to až do plánovaného konce intervenčního režimu.

„Pokud neuvidíme změnu v číslech z ekonomiky směrem k horším číslům, tak ČNB asi bude nucena podporovat svoji intervenční hranici,“ říká Jaromír Šindel, ekonom Citibank. „ČNB má prozatím vůli intervenovat a její možnosti jsou fakticky neomezené. Navíc pokud by byl tlak na posílení koruny přílišný a nárůst devizových rezerv v blízkém období příliš vysoký, může přistoupit k zavedení negativních úrokových sazeb.“

Podle Heleny Horské, hlavní ekonomky Raiffeisenbank, nemá ČNB zatím evidentně zájem vyprovokovat boj s trhem o konkrétní kurz koruny.

„Třeba tím, že by provedla objemnější intervenci proti koruně, tedy nakoupila by stamiliony eur,“ říká Horská. Ačkoli se analytici shodují, že ČNB bude muset být v následujících měsících připravena zasahovat, centrální banka s tím podle nich nebude mít problém. Především proto, že nemá velké devizové rezervy. Vyplývá to také z analýzy ING Bank.

„ČNB má v tuto chvíli dostatek prostoru, aby kurzový závazek ubránila do jeho plánovaného ukončení v druhé polovině roku 2016,“ píše Petr Krpata z londýnské pobočky ING.

„Její devizové rezervy jsou nyní zhruba na úrovni třetiny HDP. V případě, že by potřebovala intervenovat tak, aby vyrovnávala vývoj eurokoruny s ohledem na kvantitativní uvolňování ECB a růst bilance ECB, potřebovala by do září 2016 navýšit své rezervy zhruba na 50 procent HDP,“ dodává Krpata.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah