ČNB drží kurz 27 korun za euro, intervence ponechá do konce příštího roku | E15.cz

ČNB drží kurz 27 korun za euro, intervence ponechá do konce příštího roku

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: novak tomas/euro

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bankovní rada České národní banky oznámila, že bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz poblíž 27 korun za euro. Zároveň rada nechala úrokové sazby na historických minimech. ČNB předpokládá stabilitu úrokových sazeb na nynější velmi nízké úrovni a používání kurzu jako nástroje měnové politiky do konce roku 2016. Následný návrat do standardního režimu však nebude znamenat posílení kurzu koruny na úroveň před zahájením intervencí.

Bankovní rada dnes zopakovala, že závazek ohledně kurzu koruny považuje za jednostranný. To znamená, že ČNB bude bránit posílení koruny pod 27 korun za euro pomocí intervencí, tedy prodejem korun a nákupem cizích měn. Při oslabení koruny nad 27 korun za euro ČNB nechá kurz pohybovat podle nabídky a poptávky na devizovém trhu.

Podle guvernéra Miroslava Singera ČNB neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dřív než ve druhém pololetí 2016. ČNB je připravena i posunout hladinu kurzového závazku, pokud by dlouhodobě posílily deflační tlaky. Pravděpodobnost takového vývoje se však proti předchozímu měnovému zasedání snížila, dodal.

Rizika prognózy inflace jsou vyrovnaná, zatímco při minulém zasedání je viděla jako protiinflační. Podle guvernéra lze předpokládat, že inflace bude ve 12měsíčním horizontu nad prognózou ČNB, ale pod inflačním cílem. „Česká ekonomika poroste letos rychleji, než očekávala její prognóza,“ dodal Singer.

Centrální banka tím stvrzuje, že riziko deflačního vývoje proti květnu dále pokleslo, což snižuje pravděpodobnost dalšího intervenčního zásahu, upozornil analytik společnosti Roklen Lukáš Kovanda. Ta je tak podle nyní v podstatě nulová.

Česká ekonomika poroste podle Singera letos rychleji, než očekávala prognóza ČNB. „Rizika se trochu zmírňují, ekonomika začíná jevit známky toho, že je na začátku návratu do zdravější trajektorie. V tomto směru je to signál, že se věci začínají otáčet robustněji žádoucím směrem,“ řekl Singer k posledním makroekonomickým datům.

Názor bankovní rady na vhodnost nynější měnové politiky se ale podle něj nezměnil. „Ta data jsou dobrá, ukazují, že se ekonomika otáčí, ale nejsou tak dramatická, aby nás nutila měnit názor, kde inflace bude, a měnit měnovou politiku,“ podotkl.

Ani tisková konference ČNB nepřinesla významnější překvapení, komentoval dnešní jednání bankovní rady analytik Raiffeisenbank Michal Brožka „Nadále čekáme, že ČNB bude udržovat kurz nad hladinou 27 korun za euro do druhé poloviny roku 2016. Těžko však věřit, že by opuštění režimu intervencí bylo hladké a bez překvapení,“ dodal.


source: tradingeconomics.com

Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013 kvůli obavě z deflace. Na trhu centrální banka tehdy působila jen několik dnů a nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun, tedy asi sedm miliard eur.

Následně kurz nad 27 korunami za euro držel trh. Bankovní rada již dříve oznámila, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhém pololetí 2016. Dnešního zasedání se zúčastnilo všech sedm členů rady.

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah