ČNB pokračuje v intervencích, měnu podrží kolem 27 korun za euro | E15.cz

ČNB pokračuje v intervencích, měnu podrží kolem 27 korun za euro

Detail budovy ČNB
Detail budovy ČNB
• 
ZDROJ: pinkas martin/euro

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bankovní rada České národní banky bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 korun za euro. Podle názorů některých analytiků ale česká měna do roka citelně zpevní a prolomí hranici 27 korun. Rada zároveň ponechala úrokové sazby na historických minimech. Základní úroková sazba činí 0,05 procenta.

Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013. Již před časem bankovní rada oznámila, že intervenční režim neukončí dříve než ve druhém pololetí 2016. Dnes ovšem guvernér ČNB Miroslav Singer uvedl, že se rada shodla na tom, že ukončení režimu devizových intervencí se pravděpodobně odsouvá až do období kolem konce roku 2016.

Bankovní rada dnes zopakovala, že závazek ohledně kurzu koruny považuje za jednostranný. To znamená, že ČNB nepřipustí posílení kurzu na úrovně, které by už nebylo možné interpretovat jako „poblíž hladiny 27 korun za euro“. Takovému posílení ČNB brání automatickými a potenciálně neomezenými intervencemi, tedy prodejem korun a nákupem cizích měn. Při oslabení koruny nad 27 korun za euro ČNB nechá kurz pohybovat podle nabídky a poptávky na devizovém trhu.

„Ačkoli to vypadá na první pohled monotónně, důležité je to, že ČNB nepolevuje ze své politiky intervencí. Ty se velmi pravděpodobně budou protahovat,“ uvedl analytik Home Credit Michal Kozub. Výhled na příští rok z pohledu cen totiž podle něj není zcela optimistický. „I když poleví tlak na pokles cen ze strany pohonných hmot, tak aktuální vývoj na poli cen elektřiny ukazuje, že vzniká nový deflační tlak,“ dodal.

Koruna do roka zpevní
Česká měna do roka citelně zpevní a dostane se až na 26,65 koruny za euro, i když se ji ČNB snaží držet na slabší úrovni kolem 27 korun za euro. Předpokládají to analytici, které oslovila agentura Reuters. Díky silnějšímu hospodářskému růstu podle nich zpevní také polská a rumunská měna. Naopak maďarský forint kvůli politice maďarské centrální banky oslabí, ukázal průzkum mezi 41 analytiky a investory.
Jiný průzkum agentury Reuters přitom ukázal, že osm z 15 analytiků očekává, že ČNB bude pokračovat v intervencích nejméně do první poloviny 2017. Ještě v předchozím průzkumu většina očekávala ukončení intervencí do konce roku 2016.

Devizové intervence spustila ČNB kvůli obavě z deflace. Na trhu zpočátku centrální banka působila jen několik dnů a nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun, tedy asi sedm miliard eur. Následně kurz nad 27 korunami za euro držel trh.

Podle prognózy inflace postupně poroste a na horizontu měnové politiky dosáhne dvouprocentního inflačního cíle a v roce 2017 se bude pohybovat nad ním. ČNB totiž v nové prognóze počítá ve čtvrtém čtvrtletí s inflací 1,9 procenta, dříve to bylo 1,8 procenta. V prvním čtvrtletí roku 2017 by pak měla inflace stoupnout na 2,2 procenta. Dříve ČNB počítala s inflací 2,1 procenta.

Cz Inflation Rate

„Potřeba udržovat výrazně uvolněné měnové podmínky i nadále přetrvává, přičemž pravděpodobnost toho, že bude potřeba ukončit kurzový závazek dříve, než předpokládá prognóza, se postupem času zmenšuje,“ uvedl na tiskové konferenci Singer. K udržitelnému plnění dvouprocentního cíle, který je podmínkou pro návrat do standardního režimu měnové politiky podle něj dojde od počátku roku 2017.

Během letních měsíců se ovšem koruna dostala k hranici 27 Kč/EUR. Centrální banka proto intervenovala na devizovém trhu podle dostupných údajů proti posilující koruně letos v červenci i v srpnu. V červenci koupila více než miliardu eur za zhruba 28 miliard korun, v srpnu to bylo za zhruba 100 miliard korun.

V červenci zasáhla ČNB poprvé od zahájení intervencí v listopadu 2013. Celkově do konce letošního srpna ČNB intervenovala za zhruba 330 miliard korun. Údaje o možných intervencích v září zveřejní ČNB v pátek. K dvouletému výročí zahájení intervencí Singer uvedl, že se ekonomický vývoj posunul přesně opačným směrem, než očekávali kritikové ČNB. „A zažíváme poměrně robustní ekonomický růst,“ dodal.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah