Evropské akcie zažily nejlepší měsíc za poslední tři roky | e15.cz

Evropské akcie zažily nejlepší měsíc za poslední tři roky

Euro (ilustrační foto)
Euro (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Karlis Dambrans via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Západoevropské akcie v pátek sice klesly, za celý měsíc však zaznamenaly nejlepší výsledek za více než tři roky. Trhy podpořila očekávání, že kvantitativní uvolňování měnové politiky ze strany Evropské centrální banky (ECB) oživí hospodářský růst eurozóny a firemní zisky porostou, napsala agentura Reuters. Panevropský index FTSEurofirst 300 se v lednu zvýšil o 7,1 procenta, což je největší nárůst od října 2011.

Výkonnost evropských akcií tak předčila americkou Wall Street. Širší index amerických akcií S&P 500 ztratil od začátku roku zhruba 2,2 procenta.

Manažeři globálních fondů začali ve větší míře investovat do evropských akcií. Sází na program kvantitativního uvolňování, který před týdnem ohlásila Evropská centrální banka, a na to, že slabší euro a levnější energie zvýší podnikové marže. Od začátku roku přilákaly evropské akcie investice v objemu 7,2 miliardy dolarů. Analytici společnosti Morgan Stanley poprvé po třech letech zlepšili svou prognózu zisků evropských firem a očekávají lepší kondici evropské ekonomiky.

Pokud jde o dnešní obchodní den, index FTSEurofirst 300 jej zakončil na 1465,04 bodu se ztrátou 0,6 procenta. Klesly i britské, francouzské a německé akciové trhy.

„Je to malá pauza před víkendem, žádný skutečný tlak na prodej tu ale není,“ sdělil podle Reuters obchodník společnosti Saxo Andrea Tueni. Investoři jsou podle něj jen opatrní a nezapomínají na potenciálně negativní faktory jako Rusko nebo Řecko, takže prý bylo lákavé vybrat si zisky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah