Investoři se obávají "běsnění" na burzách | E15.cz

Investoři se obávají "běsnění" na burzách. Investiční esa varují před bublinou

Investoři se obávají "běsnění" na burzách. Investiční esa varují před bublinou
Ceny akcií na newyorské burze už připomínají technologickou bublinu.
• 
ZDROJ: Profimedia

Vladan Gallistl

Známky obav na Wall Street rostou kvůli vysokému počtu nakažených koronavirem v USA, vyhlídkám na pomalé oživení a rostoucí politické nejistotě. 

Minulý týden, kdy americké burzy stagnovaly, investoři vložili do dluhopisů sumu 24,5 miliardy dolarů, což je třetí největší přítok peněz vůbec. Naopak stáhli z akcií 3,8 miliardy dolarů, uvádí Bank of America Global Research. 

Přibývají rovněž varování před příliš rychlým růstem od investičních titánů. V minulých dnech miliardář Mark Cuban uvedl, že nynější růst burz má všechny znaky technologické bubliny z přelomu tisíciletí. „V určitých ohledech je to rozdílné kvůli Fedu (americká centrální banka) a likviditě,“ uvedl pro CNBC Cuban a vzápětí dodal: "V zásadě je to však velmi podobné".

Podobně se vyjádřil šéf Doubleline Capital Jeffrey Gundlach, kterému se přezdívá dluhopisový král. Růst burz tažený pár tituly a šílené nakupovaní akcií ze strany drobných investorů je podle něj příkladem růstu burz, který se však odehrává během dlouhodobého poklesu. Současné dění přirovnal k roku 1999, což byl rok před splasknutím technologické bubliny, což vedlo ke zřícení cen internetových a biotechnologických společností.

V současnosti je to však podle něj „mohem horší, protože nemáme možnosti dál snižovat sazby“. Zároveň byly podle něj už použity veškeré nástroje, které jsou určené pro boj s ekonomickými problémy.

Na trhu panují rovněž obavy z toho, že současný prudký růst amerických burz táhne jen malá skupina technologických kolosů. Facebook, Amazon, Apple, Microsoft a Google, což je pět největších amerických korporací, představuje podle studie banky Goldman Sachs v současnosti 22 procent z celkové tržní hodnoty pěti set nejvýznamnějších amerických firem, které jsou součástí indexu newyorské burzy S&P 500.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!