Řecké akcie rostou nejvíc na světě. Pomáhá oživení ekonomiky | E15.cz

Řecké akcie rostou nejvíc na světě. Pomáhá oživení ekonomiky

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Investoři se řeckým akciím v posledních letech vyhýbali, protože se báli bankrotu země a jejího možného odchodu z eurozóny. Nyní však místní akciový trh překonává téměř všechny trhy světa. Recese totiž začíná po šesti letech zpomalovat a nákupy řeckých cenných papírů zvažují noví investoři, kteří se doposud zaměřovali na rozvíjející se trhy.

Od 8. června 2012, tedy dva týdny předtím, než tvůrce indexů MSCI oznámil, že by mohl sesadit Řecko mezi rozvíjející se trhy, hlavní index aténské burzy ASE posílil o 146 procent. Podle agentury Bloomberg svým ziskem překonal všech 94 hlavních národních akciových indexů po celém světě.

„Výhled pro tuto zemi se zcela změnil,“ řekl agentuře Bloomberg Francesco Conte z fondu JPMorgan. Dodal, že přikládá Řecku velkou váhu, vidí zde dobré příležitosti a dobře fungující společnosti, které jsou levné. Země se právě dostává z krize, a protože se jí podařilo výrazně snížit náklady, bude růst zisků v případě růstu HDP, domnívá se Conte.

„Ještě před devíti měsíci byla globální nálada ve smyslu 'nechci se dotknout ničeho řeckého, dokonce ani řeckého jogurtu',“ uvedl náměstek šéfa aténské Piraeus Bank Anthimos Thomopulos. Nyní se však situace mění a investoři prý naopak nechtějí nic jiného, než to, co je řecké. Dle údajů EPFR Global nalili investoři od počátku letoška do řeckých akcií 179 milionů dolarů.

Vývoj indexu athénské burzy od loňského dubna:

Index athénské burzy Autor: Yahoo Finance
Zdroj: Yahoo Finance

MSCI, jehož akciové indexy sledují investoři s majetkem sedm bilionů USD, letos v červnu potvrdil, že přesune Řecko mezi rozvíjející se trhy. Mezi rozvinuté země přiřadil Řecko v roce 2001. Je to vůbec poprvé, kdy MSCI degradoval rozvinutou zemi.

Změna by měla vstoupit v platnost po uzavření obchodování 26. listopadu. Řecko se tak zařadí po bok České republiky a Maďarska. Z dalších členů eurozóny MSCI považuje za rozvíjející se země Estonsko a Slovinsko.

Degradace Řecku pomůže

Přesun Řecka mezi rozvíjející se trhy však bude podle analytiků pro akcie velmi pozitivní. Přijdou totiž noví investoři, kteří se zaměřují jen na tyto trhy a kteří léta Řecko ignorovali.

„Je zde množství investorů zaměřených na rozvíjející se trhy, kteří se o Řecko nezajímali 12 let, a v zemi je jasně vidět ekonomické oživení,“ uvedl šéf investičního fondu Henderson Global Investors Holdings Matthew Beesley. Řecko je podle něj vítaným přírůstkem v indexu rozvíjejících se trhů východní Evropy.

Index ASE byl na svém vrcholu v říjnu 2007, kdy jeho hodnota dosáhla 5534,5 bodu. V červnu 2012 klesl na své 22leté minimum, a ze svého vrcholu ztrácel 91 procent. V současnosti je hodnota indexu pod 1200 body.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah