Ropa 2016: rok čekání na obrat | E15.cz

Ropa 2016: rok čekání na obrat

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

Robert Zelenka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Cena ropy klesla na dvanáctileté minimum. Ropa Brent spadla pod hranici 33 dolarů za barel. V roce 2015 se z průměrných 85 dolarů propadla na méně než polovinu. Odpovědět na otázku, jaký bude další vývoj ropného trhu v roce 2016, není jednoduché. Na trhu převládá názor, že ceny ropy zatím příliš neporostou, naopak se ještě o něco málo sníží.

Pokles cen ropy na světových trzích bude pravděpodobně tématem i v prvním pololetí letošního roku. Stabilizace by mohla nastat ve druhém či třetím čtvrtletí. Do té doby by si motoristé měli užívat levných pohonných hmot. Radikální obrat v pohybu cen ropy může podle tržního konsenzu nastat spíše až v roce 2017, kdy by ceny mohly opět zamířit ke 100 dolarům za barel.

„Pokud se dá stanovit cenové rozpětí pro rok 2016, ve kterém se může ropa držet, než přijde impulz ke změně, ať už ze strany USA či OPEC, je dle mého názoru u ropy WTI 30 až 60 dolarů za barel,“ říká František Bostl ze společnosti Colosseum. Pro OPEC, tedy Organizaci zemí vyvážejících ropu, je podle jeho slov důležitá hranice 30 dolarů. Tu se bude snažit udržet, protože představuje mezní těžební náklady na Blízkém východě.

Přesnější cenové rozpětí nabízí analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík, který počítá s tím, že se ropa bude pohybovat v pásmu mezi 45 a 50 dolary. S růstem cen počítá i hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Vliv ceny ropy na ekonomiku
Růst ropy zpomalí HDP

Nižší ceny energií, které se loni pozitivně projevovaly na růstu tuzemského HDP, můžeme do jisté míry očekávat i letos. Prostor pro další propad cen je ale už nižší než loni. Můžeme tedy očekávat spíše stagnaci cen energií a případný růst v závěru roku. To zpomalí tempo růstu HDP. Vyšší náklady na energie včetně pohonných hmot se projeví snížením domácí spotřeby, ale také nižší investiční aktivitou, vyššími náklady výrobních vstupů a zpomaleným růstem zaměstnanosti.
Kde je růst ropy žádoucí

Na ukončení propadu cen ropy čekají všechny těžařské firmy, které dnes snižují investice a odkládají své plány na modernizaci. Spolu s ropou klesají všechny energie včetně zemního plynu, uhlí či elektřiny. Návrat k růstu by mohl nastartovat cenový růst i v těchto odvětvích. Pozvolný růst cen ropy by znamenal také pozvolné zdražování v průmyslu, vyšší tržby firem a pro českou ekonomiku pozitivní návrat k vyšší inflaci.

Americká energetická agentura v nejnovějším krátkodobém výhledu zachovala odhad ceny WTI v roce 2016 na 50,89 dolaru za barel. Většinový konsenzus analytiků Oppenheimer je vyšší, a to na úrovni 53,18 dolaru za barel. Na druhé straně Rusko, které je na cenách ropy do značné míry závislé, počítá pro příští rok s průměrnou cenou 40 dolarů za barel. Barclays Bank vidí prostor pro další oslabení ceny k úrovni 32,80 dolaru za barel, tedy k minimu z prosince 2008. A konečně Goldman Sachs zachovala odvážnou prognózu pokračujícího propadu ceny až k hranici 20 dolarů za barel.

Kdyby trh s ropou fungoval jako v minulých letech, nebyl by pro všemocnou OPEC žádný problém omezením těžby zvýšit ceny ropy na přijatelnou úroveň bez ohledu na konkurenci. Za poslední dva roky se však pravidla hry změnila. Ropný kartel už nemá takový vliv jako v minulosti – jeho podíl na světové těžbě se do značné míry i kvůli válce s americkými producenty snížil z původních padesáti na současných třicet procent. Členové OPEC by jednostranným snížením těžby riskovali další ztrátu tržního podílu a tím i příjmů, na nichž jsou do značné míry závislí.

Návrat ke 100 dolarům za barel?
Zatímco například Mezinárodní agentura pro energie EIA je přesvědčena, že se ropa už ke svým maximům nad úrovní 100 dolarů za barel nevrátí, řada analytiků má jiný názor. Další atak hranice 100 dolarů za barel očekávají někteří už v roce 2017. Současnou situaci přirovnávají k období 1997–1999, kdy cena ropy klesla až k 10 dolarům, ale pak se prudce zvýšila až na 150 dolarů za barel. Na obrat by tentokrát mohlo mít vliv především dění v USA. Stačí, aby se změnou prezidenta dostal zelenou republikánský projekt energetické soběstačnosti Severní Ameriky – severojižní ropovod Keysone XL – a ceny prudce vzrostou.
Deset centů i s barelem
Současné dvanáctileté minimum pod 33 dolary za barel je stále výrazně výše než ceny z doby ropné krize v sedmdesátých letech minulého století. Například v roce 1973 se barel ropy prodával v průměru za 11,56 dolaru, v roce 1977 to bylo zhruba 15 dolarů. Od konce druhé světové války do sedmdesátých let přitom ceny oscilovaly mezi dvěma a třemi dolary za barel. V dobách texaského boomu v roce 1902 se ropa prodávala za dva centy a v době občanské války 1861–1865 klesla cena až na deset centů včetně barelu.

Světu to hned na počátku letošního roku vzkázal saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí, který je považován za hlavní postavu OPEC. Současnou politiku rekordní produkce ropy kartelu OPEC označil za správnou. „Saúdská Arábie je připravena uspokojit jakoukoli poptávku po ropě, která přijde ze strany zákazníků, a má na to také odpovídající prostředky,“ prohlásil Nuajmí.

I když se řada analytiků domnívá, že už se cena ropy ocitá blízko svého dna, k trvalému růstu jen tak nedojde. Světové zásoby ropy jsou na svých maximech a poptávka klesá. Na trh by měla navíc přibýt ropa z Íránu, který po zrušení sankcí oznámil navýšení těžby o milion barelů denně. Venezuela a Rusko řeší propad cen dalším navyšováním těžby. „Tento stav nicméně nemůže trvat věčně a lze očekávat v průběhu roku stabilizaci těžebních kapacit a tím pádem i stabilizaci ceny,“ říká Bostl.

Kdy k obratu dojde, je ale těžké odhadnout. Bude hodně záležet na tom, jak rychle se budou rozpouštět rekordní zásoby, a také na vývoji ekonomiky v Číně, která je jedním z největších importérů. Podle Citibank bude tlak na pokles cen ropy vrcholit v prvním pololetí, je ale možné, že k dalšímu propadu dojde i ve druhé polovině roku, protože přebytek zásob bude podstatně vyšší, než bude schopen trh vstřebat.

Vývoj cen ropy Brent Autor: Repro E15

Trh ovlivňuje geopolitika i počasí
V roce 1973 snížily země OPEC v reakci na postup Izraele proti arabským sousedům těžbu ropy o pět procent. Zároveň uvalily embargo na vývoz do zemí, které Izrael během takzvané Jomkipurské války podporovaly (především Spojené státy a Nizozemsko). Trh zpanikařil a cena ropy se prudce zvedla. Ze tří na tehdy nevídaných pět dolarů a v průběhu dalšího roku dokonce na 12 dolarů za barel. Ještě v roce 1974 bylo embargo odvoláno, vyšší cenová hladina ale přetrvala a následná inflace vyvolala sérii ekonomických recesí, které ukončily období globálního poválečného růstu.
OPEC tehdy poprvé ukázala svou sílu. A od té doby ceny ropy do značné míry diktoval celému světu. I současný propad je důsledkem série rozhodnutí ropného kartelu, které jsou posíleny ještě dalšími vlivy. Hlavním impulzem pro pokles bylo právě navýšení těžby ze strany OPEC. Organizace se pokusila získat zpět tržní podíl, který ztratila po břidlicovém boomu v USA. Nižší ceny ropy měly zároveň zlikvidovat americkou konkurenci, která má vyšší náklady (zhruba 60 dolarů oproti 30 dolarům za barel v arabských zemích). Výsledkem je převis poptávky a nekontrolovatelný propad cen.
Dalším faktorem ovlivňujícím celosvětové ceny jsou válečné konflikty v producentských zemích. Jasně jsme to viděli v době kuvajtské krize v roce 1990, kdy cena ropy vystřelila z poklidné úrovně kolem 14 dolarů za barel až na 50 dolarů. Situace na Blízkém východě se přirozeně odráží i v současných cenách. Někteří analytici tvrdí, že pokud by se podařilo ukončit konflikt s Islámským státem a uklidnila by se situace v Sýrii či napětí mezi Íránem a Saúdskou Arábií, byl by na trhu prostor k poklesu cen až na úroveň 10 dolarů za barel.
V posledních dekádách má na ceny ropy stále výraznější vliv i těžko předvídatelné počasí. V letech 1998 a 1999 vyvolal do té doby nevídaný výkyv ropného trhu klimatický jev El Nino. Teplá zima na severní polokouli podporována asijskou krizí tehdy katastrofálně snížila poptávku po zemním plynu a po ropě a převis nabídky srazil cenu až k deseti dolarům za barel. Následný růst po oživení poptávky a rozpuštění rezerv katapultoval ropu až ke 150 dolarům za barel.
Podobná situace se opakuje i nyní. Jev El Nino je nejsilnější v historii, čínská ekonomika zpomaluje a převis nabídky na trhu je takový, že plné tankery kotví na moři a čekají na zákazníky. Kdy přijde obrat a s jakou intenzitou cena ropy vystřelí vzhůru, zatím vůbec není jasné. Předpovědi nabízejí obrovskou škálu analýz od pozvolného nárůstu cen až ke katastrofickému cenovému skoku, který opět vrhne svět do vleklé ekonomické recese.

Autor: Robert Zelenka

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah