Zasáhla čínská centrální banka? Jüan doma zpevnil nejvíce za deset let | E15.cz

Zasáhla čínská centrální banka? Jüan doma zpevnil nejvíce za deset let

čínská měna Jüan
čínská měna Jüan
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Čínský jüan na domácím, tedy čínském trhu zaznamenal nejvyšší denní nárůst vůči dolaru za více než deset let. Obchodníci podle agentury Reuters spekulují, že státní finanční domy na trhu jménem čínské centrální banky intervenovaly, aby hodnotu jüanu zvýšily.

Jüan k dolaru zpevnil o 0,6 procenta, což by pro měny jiných rozvíjejících se zemí nebyl nijak významný růst. V případě čínské měny, jejíž kurz má vláda stále pevně pod kontrolou, je to ale nejvýraznější denní růst od mimořádné revalvace měny v červenci 2005.

Podle některých obchodníků je podpora jüanu spojena s tím, že Mezinárodní měnový fond (MMF) připravuje debatu o tom, zda zahrnout jüan do koše měn, ze kterých se odvozuje hodnota měnové a účetní jednotky zvané zvláštní práva čerpání (SDR).

Čínská centrální banka zřejmě intervenovala už ve čtvrtek, aby podpořila jüan na zahraničních trzích. Jüan tak výrazně posílil, což překvapilo některé obchodníky a přimělo je to upravit obchodní pozice.

Jak se vyvíjí kurz jüanu vůči dolaru (kolik jüanů stojí jeden dolar):

Giganti sázejí na pád jüanu. Potápí jej zpomalení Číny i půjčky v dolarech

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.