Cena za přistávání v Londýně? Aerolinky Etihad zaplatily přes miliardu | E15.cz

Cena za přistávání v Londýně? Aerolinky Etihad zaplatily přes miliardu

Airbus A340 aerolinek Etihad před přistáním na londýnském letišti Heathrow
Airbus A340 aerolinek Etihad před přistáním na londýnském letišti Heathrow
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Mark Winterbourne

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V přepočtu téměř 1,37 miliardy korun (70 milionů dolarů) zaplatily arabské aerolinky Etihad Airways za tři páry přistávacích a vzletových slotů na londýnském letišti Heathrow. Tradičně velmi cenného prostoru pro lety na nejrušnější evropské letiště se vzdaly indické aerolinky Jet Airways.

Vlakový dopravce emirátu Abú Dhabí ale sloty sám nevyužije. Podle úterní dohody si je budou Jet Airways zpětně pronajímat, zachovají tak své dosavadní londýnské lety.

Celý obchod je zřejmě jen předzvěstí blízkého finále jednání o prodeji podílu Jet Airways blízkovýchodním aerolinkám. To si zjevně myslí i trhy, akcie indického dopravce posílily o 19 procent na 534,85 rupií.

Transakce by také již mohla být součástí prodeje podílu. Podle zdroje deníku The Wall Street Journal z indického ministerstva letectví chtějí Jet Airways prodat 24 procent akcií za 300 milionů dolarů. Zprávy místních médií z posledních měsíců ale tvrdí, že jednání s Etihad uvázla na požadavku Arabů na větší zastoupení v představenstvu Jet Airways.

Zahraniční aerolinky smějí kapitálově vstupovat do indických dopravců až od září loňského roku, již dříve tuto možnost měly společnosti působící mimo obor letecké dopravy. Stejně jako například v Evropské unii mohou zahraniční investoři koupit pouze menšinový podíl. Uvolněním pravidel chce vláda pomoci odvětví, v němž řada firem bojuje o přežití kvůli vysokým cenám paliv a tvrdé cenové válce.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.