Indie postavila 300 km dálnice za 22 měsíců, o tom se Česku může jen zdát | E15.cz

Indie postavila 300 km dálnice za 22 měsíců, o tom se Česku může jen zdát

David Vagaday

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V Indii otevřou svoji nejdelší dálnici. Měří 302 kilometrů a propojí města Ágra a Lakhnaú v severní části země, při slavnostní inauguraci v pondělí na ni přistane osm stíhaček. Indové šestiproudou autostrádu vybudovali za neuvěřitelných 22 měsíců, zatímco v Česku trvá například stavba pouze pětikilometrového obchvatu Dubence u Příbrami dva roky.  

Pro Indii je zprovoznění dopravní tepny významnou událostí. Ohromná země s mizernými silnicemi totiž dosud měla méně dálnic než Česká republika. Nyní, po spuštění nového úseku, vzroste délka indické dálniční sítě na zhruba 1400 kilometrů, v tuzemsku to je kolem 1200 kilometrů.

„Vše je připravenou pro velkolepou inauguraci. Na nově vybudovanou dálnici dosedne a zase z ní odstartuje letka osmi stíhaček,“ citovala indická média Navneeta Sehgala, šéfa investiční organizace UPEIDA státu Uttarpradéš, kde se komunikace nachází. Pro přistávání letounů v nouzových případech je na ní uzpůsobený dvoukilometrových úsek.

Pro indické vzdušné síly to bude největší nasazení podobného druhu. Loni se jeden bojový letoun Mirage-2000 zúčastnil otevření rychlostní komunikace spojující Ágru s Dillí, která se svými 165 kilometry byla až dosud nejdelší indickou autostrádou. Pondělní inaugurace se kromě stíhaček Mirage 2000 zúčastní i Suchoje 30.

Dálnice vznikla nejenom v rekordně krátkém čase, ale dokonce i za nižší náklady. Ty totiž z původně plánovaných 150 miliard rupií (přes 55 miliard korun) klesly na 132 miliard rupií, tedy necelých 49 miliard korun. Autostráda má šest pruhů, ale projekt počítá s možným rozšířením na osm. Otevření pro veřejnost je plánováno na prosinec.

Nová dopravní tepna pochopitelně zrychlí cestování mezi Ágrou a Lakhnaú, auta a další motorová vozidla mají trasu urazit místo současných šesti hodin za tři a půl.

Ágra je milionové město ležící 200 kilometrů jižně od metropole Dillí. V Indii patří mezi nejpopulárnější  turistické cíle, protože v něm stojí světoznámý Tádž Mahal. Lakhnaú, který se nachází východně od Ágry, je hlavním městem indického státu Uttarpradéš, žije v něm kolem 2,8 milionu obyvatel.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah