Japonští turisté „cestují“ po světě v maketě letadla | E15.cz

Japonští turisté cestují po světě virtuálně. Posadí je do makety letadla

ČTK, bo

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Japonský podnikatel Kacuo Inoue si letos na letní dovolenou vybral za cílovou destinaci Itálii. Užil si cestu letadlem se všemi výhodami business třídy a kochal se pohledem na památky Florencie a Říma – aniž by se hnul z Tokia, napsala agentura Reuters.

Šestapadesátiletý Inoue a jeho manželka „letěli“ do Itálie jako klienti tokijské společnosti First Airlines, která těží z rostoucí poptávky po cestování ve virtuální realitě v době koronavirových cestovních omezení.

„Do ciziny létám pracovně často, ale v Itálii jsem ještě nebyl,“ řekl podnikatel agentuře Reuters. „Líbilo se mi to, protože jsem měl pocit, že jsem to tam opravdu viděl,“ dodal.

Cestující ve virtuální realitě sedí v první nebo v obchodní třídě v napodobenině interiéru letadla, kde jim jsou servírována jídla a nápoje, které se podávají při skutečných letech. Obklopují je ploché obrazovky, které imitují výhled z okna včetně ubíhajících mraků.

Díky brýlím pro virtuální realitu se pak turisté mohou účastnit prohlídek nejen historických italských měst, ale také třeba Paříže, New Yorku, Říma či Havaje.

Šíření koronaviru teď většinu cest z Japonska znemožňuje. Největší letecká společnost země ANA uvedla, že počet jejích letů do zahraničních destinací klesl v červnu o 96 procent.

Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu IATA minulý měsíc sdělilo, že světová letecká osobní doprava dosáhne úrovně před koronakrizí nejdříve v roce 2024.

Firma First Airlines, která „pasažéry“ neochudí ani o bezpečnostní instruktáž před letem s vysvětlením použití kyslíkových masek a nouzových vest, naopak registruje zhruba padesátiprocentní nárůst počtu zákazníků.

„Máme například klienty, kteří každoročně létají na Havaj. My jim část zážitku můžeme zprostředkovat,“ uvádí šéf společnosti Hiroaki Abe.

Japonsko od začátku epidemie zaznamenalo více než padesát tisíc případů nákazy koronavirem a přes tisícovku úmrtí. Druhá vlna nákazy, která postihla zemi v červenci, naděje na obnovu turistického ruchu zmařila.

Autor: ČTK, bo

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah