Tatra neuspěla v Íránu, auta pro tamní hasiče a těžaře nedodá | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Sázka na Írán kopřivnické Tatře nevyšla. Mnohamilionová zakázka padla

Pavel Otto

Pavel Otto

Snaha kopřivnické Tatra Trucks dodat Íránu čtyři desítky civilních automobilů Phoenix pro těžaře a hasiče nevyšla. Nenaplnila se ani další očekávání dřívějšího vedení firmy, které v osmdesátimilionové blízkovýchodní zemi spatřovalo perspektivní trh.

„Důvodem byl vývoj geopolitické situace a další zhoršení vztahů západních mocností s Íránem. V současné době Tatra Trucks ani žádná jiná společnost skupiny Czechoslovak Group žádná obchodní jednání s íránskými partnery nevede,“ řekl mluvčí skupiny Andrej Čírtek.

Tatra jednala se soukromými íránskými subjekty v letech 2015 až 2016. Bylo to v době oteplení vztahů mezi Íránem a Západem, kdy docházelo k rušení ekonomických sankcí, a země představovala zajímavý trh pro řadu evropských strojírenských podniků. Tatru tehdy řídil Martin Bednarz, z funkce odešel předloni.

Tatra Trucks dodá české armádě auta za půl miliardy korun

První zakázka české firmy pod novými majiteli Jaroslavem Strnadem a René Materou ve středoasijské zemi mohla podle odhadů Tatře přinést desítky až nižší stovky milionů korun a otevřít cestu k dalším obchodům.

„Stejně jako jiné firmy doufáme, že bezpečnostní situace v regionu se v budoucnu stabilizuje, vztahy s Íránem se zlepší a bude možné na tomto trhu standardně působit. V současnosti to ale je kvůli sankčním režimům i kvůli geopolitické situaci nemožné,“ dodal Čírtek.

Dominantní íránští výrobci vozů - Iran Khodro a Saipa - před uvalením sankcí spolupracovali hlavně s francouzskými automobilkami. Restrikce způsobily, že Írán ztratil přístup k novým zahraničním technologiím.

Tatra získala miliardovou zakázku, do Jordánska dodá podvozky pro vojenská auta
Tatra chtěla vytvořit lidové vozítko. Líbilo se, ale do výroby nakonec nešlo
Cigarety čeká největší zdražení za dvacet let
Babiše jsem popichoval, aby šel do politiky. Byl to fatální omyl, říká publicista Motejlek
Kouzelník Žito Daniela Landy dluží miliony. Nezaplatil ani miliardáři Janečkovi

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!