Spory o platy v Lufthanse nekončí, piloti připravují další stávku | e15.cz

Spory o platy v Lufthanse nekončí, piloti připravují další stávku

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Aero Icarus, Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Piloti německé letecké společnosti Lufthansa budou v úterý opět stávkovat. Oznámil to odborový svaz pilotů Vereinigung Cockpit (VC). Protest bude součástí dlouho trvajícího sporu kvůli mzdám a důchodům. Stávka v dálkové a nákladní přepravě začne v 08:00 SELČ a trvat by měla do půlnoci. Lufthansa uvedla, že se kvůli stávce rozhodla zrušit 84 ze zhruba 170 úterních dálkových letů. Dodala, že uskuteční všech sedm plánovaných nákladních letů.

Společnost může část letů zachovat díky dobrovolníkům z řad pilotů, kteří se stávky neúčastní. Firma vyjádřila přesvědčení, že se jí podaří přepravit většinu cestujících do jejich cíle. Pokud to bude možné, hodlá je přesunout na jiné lety svých aerolinek nebo konkurenčních leteckých společností.

Spor mezi svazem VC a vedením Lufthansy se táhne už více než rok. Piloti mimo jiné požadují zachování přechodného opatření, které jim umožňuje odejít do penze v 55 letech a podle něhož jim Lufthansa do dovršení zákonného důchodového věku minimálně 65 let vyplácí část mzdy. Aerolinky chtějí pro nové zaměstnance posunout věkovou hranici odchodu do důchodu na 59 let.

Jednání o nové kolektivní smlouvě zkrachovala

Lufthansa bojuje o udržení podílu na trhu a snaží se snižovat náklady, aby mohla lépe konkurovat společnostem jako Ryanair. Vztahy mezi odborovým svazem, který zastupuje kolem pěti tisíc pilotů Lufthansy a Germanwings, a vedením se minulý týden opět zhoršily, když zkrachovaly rozhovory o nové kolektivní smlouvě.

Piloti nabídli ústupky, včetně prodloužení důchodového věku, ale výměnou chtěli, aby Lufthansa zastavila proces zaměstnávání pilotů v divizi Eurowings podle jiných pracovních smluv než německých. Eurowings má rakouskou provozní licenci.

Piloti kvůli sporům za posledních 18 měsíců již dvanáctkrát stávkovali a způsobili tak firmě značnou finanční újmu. Protesty v minulosti ovlivnily rovněž letecké spojení mezi Německem a Českou republikou.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah