Důvěra v českou ekonomiku druhý měsíc za sebou roste | E15.cz

Důvěra v českou ekonomiku druhý měsíc za sebou roste

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Důvěra v českou ekonomiku v září stejně jako v srpnu rostla. Souhrnný indikátor důvěry se meziměsíčně zvýšil o 3,2 bodu a dostal se do kladných čísel na 1,2 bodu. Důvěra podnikatelů se meziměsíčně zvýšila ve všech odvětvích ekonomiky, zvýšila se i důvěra spotřebitelů. Dnes to oznámil Český statistický úřad.

„Hodnoty ze září znamenají viditelné zlepšení, které prochází napříč odvětvími. Přesto ale není vyhráno, k obnovení ekonomického růstu a zlepšení celkové situace je ještě dlouhá cesta,“ uvedl analytik Home Credit Michal Kozub.

Proti září 2012 se souhrnný indikátor důvěry zvýšil o rovných pět bodů a celková důvěra podnikatelů o 2,4 bodu. Důvěra spotřebitelů poskočila o 15,5 bodu, ale stále zůstala hluboko v záporných číslech na -14,3 bodu.

V podnikatelském sektoru je nadále důvěra jednoznačně nejnižší ve stavebnictví. Ve srovnání se srpnem se sice indikátor zvýšil o 3,5 bodu, ale s hodnotou -48,5 bodu je stále o čtyři body níže než v září 2012. Meziročně rovněž klesla důvěra v obchodu a ve vybraných odvětvích služeb včetně bankovního sektoru. Celkový indikátor v podnikatelské sféře meziročně rostl díky zvýšení důvěry v průmyslu o 6,4 bodu.

Průmysl podle Kozuba reaguje hlavně na zlepšování poptávky v Česku i v zahraničí. „Nemalou měrou se na tom podílí Německo, které ukazuje, že by opět mělo být motorem Evropy,“ dodal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.