Americké bondy vynášejí víc než evropské. Až šestkrát | E15.cz

Americké bondy vynášejí víc než evropské. Až šestkrát

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Flatecher6 - Wikimedia Commons

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Amerika je pro investory nejzajímavější od počátku tisíciletí. Alespoň pro konzervativní hráče sázející na dluhopisy. Propast mezi výnosem zámořských a evropských bondů se totiž v některých případech prohloubila na patnáctileté dno.

Zatímco tak investoři na desetiletém dluhopisu německé vlády ročně vydělají kolem třech desetin procenta, americké bondy vynášejí šestkrát tolik. Podle expertů za tím stojí v první řadě o poznání větší růstové šance zámořské ekonomiky.

„Vzkaz, který posílají dluhopisové trhy, je jasný. Minimálně pro příštích pár let bude ekonomika eurozóny vůči Americe růstově ztrácet,“ uvádí Larry Milstein z newyorské firmy R.W. Pressprich & Co. Podle něho jsou odlišné růstové vyhlídky i důvodem opačného nastavení měnových politik v obou regionech.

„Eurozóna měnovou politiku uvolňuje, kdežto Ameriku čeká pravý opak. Evropská centrální banka je oproti svému americkému protějšku o pár let pozadu,“ dodává Milstein.

ECB vyluxuje trh

Rozdíly ve výnosech prý dále porostou, a to spolu se spuštěním dluhopisových nákupů Evropskou centrální bankou (ECB). „ECB vyluxuje z trhu všechny nové dluhopisy minimálně během příštího roku, a výnos evropských dluhopisů tak dál propadne. Jelikož investoři budou hledat výdělkovou spásu za mořem, poklesnou i výnosy amerických bondů,“ soudí Thomas Roth z americké pobočky banky Mitsubishi.

Krom přímého výnosu z dluhopisů byl pro neamerické investory magnetem i sílící dolar. Euro proti dolaru za poslední rok oslabilo takřka o 18 procent, a násobně tak zvýšilo výnosy z dolarových aktiv těch z investorů, kteří výtěžek následně konvertovali do eura. Po započtení měnového výnosu se tak sázka na americké dluhopisy ukázala v posledním roce jako zlatý důl, když investoři inkasovali i víc jak desetiprocentní zisky.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.