Credit Suisse obchází prodeje nakrátko | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Credit Suisse obchází prodeje nakrátko

Credit Suisse obchází prodeje nakrátko
Credit Suisse
• 

Zdeněk Pečený

Druhá největší švýcarská banka Credit Suisse nabízí svým velkým klientům (především z řad hedgeových fondů) produkty, které jim dovolí profitovat z případných sázek proti evropským akciovým indexům, jež obsahují i akcie, které Evropská unie zakázala takzvaně prodávat nakrátko.

Banka vytvořila pět košů akcií, na jejichž pokles lze sázet a které jsou koncipovány tak, aby úzce kopírovaly vývoj hlavních evropských akciových indexů. Zakázané akcie – především finančních institucí – jsou nahrazeny jinými aktivy, které se chovají stejně jako akcie, na jejichž pokles EU zakázala spekulovat. Jako první o diskutabilních produktech Credit Suisse informoval deník Financial Times.

Nabídkové dokumenty z konce loňského roku uvádějí, že akciové koše kopírují vývoj skutečných indexů s minimální odchylkou a vyzdvihují skutečnost, že zakázané akcie nejsou obsaženy ve zmíněných koších. Další tři přední společnosti poskytující brokerský servis hedgeovým fondům – Goldman Sachs, Morgan Stanley a JP Morgan – se nechaly slyšet, že postup Credit Suisse je příliš „na hraně“ a jde o natolik citlivou věc, že se v ní odmítly angažovat.

Zákazy takzvaných obchodů nakrátko s cennými papíry finančních společností zavedly Francie, Itálie, Belgie a Španělsko. Výjimkou je případ hedgingu, když obchodník zároveň vlastní akcie ve stejném množství a chce se pouze zajistit proti případným ztrátám v případě poklesu jejich hodnoty.

Prodeje nakrátko neboli „shortování“, tedy obchod, kdy si investor vypůjčí akcie a prodá je v naději, že je později koupí zpět za nižší cenu, vrátí je majiteli a vydělá na rozdílu prodejní a nákupní ceny, byly řadou politiků obviňovány ze zvyšování rozkolísanosti finančních trhů během krize eurozóny. Zákaz „shortování“ se týká také akciových derivátů, které mají stejný efekt jako tradiční prodej nakrátko.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!