Koronavirus dusí spotřebitelské půjčky. Kellnerův Home Credit se loni propadl do ztráty 15,3 miliardy

Home Credit

Home Credit Zdroj: ČTK

Home Credit, ilustrační foto
2
Fotogalerie

Skupina Home Credit, která poskytuje po světě spotřebitelské půjčky, vykázala loni ztrátu 584 milionů eur (15,3 miliardy korun). O rok dříve měla zisk 400 milionů eur (10,5 miliardy korun). Důvodem ztráty byla pandemická situace. Uvedl to mluvčí Home Creditu Milan Tománek. Home Credit je součástí skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera.

V prvním čtvrtletí byla skupina ve ztrátě 619 milionů eur (16,182 miliardy korun) způsobené vytvořením masivních rezerv k rizikům z pandemie. Druhé pololetí zakončila se ziskem 35 milionů eur (919 milionů korun). Návrat k ziskovosti umožnila podle Tománka jak obnova poptávky spotřebitelů s postupným odezníváním uzavření obchodů a provozoven na jednotlivých trzích, tak výrazný postup digitalizace prodejní sítě.

Skupina poskytla klientům nové úvěry na nákup zboží a služeb v objemu 12,7 miliardy eur, což meziročně představuje pokles o 37 procent. Bodem obratu pro růst nového úvěrového portfolia bylo třetí čtvrtletí minulého roku.

Díky zpřísnění úvěrových podmínek a důrazu na vztazích s dlouhodobými klienty vzrostl ke konci loňského roku podíl nesplácených úvěrů (90 dnů po splatnosti) na celkovém portfoliu podle firmy mírně, na 6,4 procenta z 5,6 procenta na konci roku 2019. Ve druhém pololetí tak mohla skupina výrazně snížit tvorbu rezerv na pokrytí rizik spojených s pandemií COVID-19 z 1,8 miliardy eur (47,1 miliardy korun) v první polovině roku až na 560 milionů eur (14,65 miliardy korun).

Loni začalo dalších 21 milionů klientů aktivně používat mobilní aplikaci skupiny, čímž jejich celkový počet vzrostl o 30 procent na 91 milionů. Digitálně se v průměru uskutečnilo 100 tisíc transakcí denně. Zrychlení při zavádění digitální strategie podle firmy významně přispělo k poklesu provozních nákladů. Skupina uvedla, že v průběžném čtvrtletním porovnávání dosahuje až čtvrtinových úspor.

„Díky opatřením, která jsme během roku přijali, vznikly pevné základy pro dalších růst. Ten teď pozorujeme. Od třetího čtvrtletí vidíme zlepšení poptávky, které pokračuje i v prvních měsících letoška. Těší mě, že ve stále ještě složitých podmínkách jsme se navrátili k ziskovosti,“ uvedl generální ředitel skupiny Home Credit Jean-Pascal Duvieusart.

Home Credit je součástí skupiny PPF, která v posledních pěti letech generovala kumulovaný čistý zisk čtyři miliardy eur (104,6 miliardy korun) a je vybavena kapitálem 9,6 miliardy eur (251 miliard korun).

Home Credit byl založen v Česku a mezinárodní skupina Home Credit je registrována v Nizozemsku. Jeho většinovým vlastníkem je skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.