MF vyšetřuje podvodné účty mBank, hrozí ji milionová pokuta

mBank

mBank

Ministerstvo financí vede s internetovou mBank správní řízení kvůli velkému množství problémových účtů, které si údajně založili podvodníci pomocí ukradené identity klientů banky. Dnešním Hospodářským novinám (HN) to potvrdila mluvčí banky Ivana Buriánková. Podle HN bance hrozí pokuta v řádu milionů korun. Podle ministerstva je hlavní riziko v tom, že falešné účty mohou složit k praní špinavých peněz, a chce proto změnu zákona.

Mluvčí mBank ale zprávu listu později částečně popřela. „Není pravda, že MF vede s mBank správní řízení kvůli velkému množství problémových účtů, ale kvůli podezření na praní špinavých peněz na několika účtech, otevřených pravděpodobně na základě podvodně získaných dokladů totožnosti,“ sdělila Buriánková. Takových účtů bylo podle mluvčí celkem 14, banka je díky svým kontrolním mechanismům a monitorovacím systémům odhalila, prostředky na nich zablokovala a věc ohlásila příslušným orgánům.

Podvodníci podle údajů ministerstva ukradli identitu pro založení účtů desítkám až stovkám klientů internetových bank, jako je mBank, AirBank, Equa bank nebo Zuno Bank. Právě mBank má podle HN nejvíce takových problémových účtů.

„Nadále platí, že mBank neotevírá a ani v minulosti neotevírala účty bez osobního ověření totožnosti klienta,“ uvedla Buriánková. S pokusy o praní špinavých peněz se podle mBank potýká prakticky každá banka. „Vezmeme-li do úvahy celkový počet 800 tisíc účtů, které mBank vede, nejedná se v tomto případě o systémový problém,“ dodala mluvčí.

MF chce kvůli podvodům změnit zákon. „Vzniklou situaci považujeme za velmi znepokojující, intenzivně ji sledujeme, analyzujeme a snažíme se o odhalení co největšího počtu takových podvodných jednání,“ řekl HN Milan Cícer, ředitel Finančního analytického útvaru MF (FAÚ), který má na starosti boj proti praní špinavých peněz.

Konkurenční výhodou těchto malých internetových bank je vedle lepších úroků právě možnost založit si účet po internetu či přes telefon bez návštěvy pobočky a tedy osobní identifikace. I díky tomu získaly během pár měsíců přes 70 tisíc klientů. Možnost založit účet bez návštěvy pobočky začala nedávno nabízet i Česká spořitelna a totéž chystá UniCredit Bank.

Kvůli zneužití účtu hrozí podvedeným i exekuce

Equa a Zuno Bank prý o žádném problému nejsou informovány. Jinak mluví AirBank, která má ale podle FAÚ solidní bezpečností opatření. „Máme software, který aktivně vyhledává potenciálně nebezpečné účty, pár takových možných případů indentifikovali a informovali o tom hned FAÚ,“ řekl HN mluvčí Air Bank Rostislav Kocman. Bezpečností založení účtu prý konzultovali s ČNB.

Podle HN existují dva způsoby podvodů při zakládání účtu on-line - buď podvodník obelstí kurýra, který rozváží smlouvy k účtům založeným přes internet, nebo pod falešnou záminkou půjčky vyláká z klienta osobní údaje a kopii dokladů, na které si účet založí. Obelhaného člověka následně přesvědčí, aby na nový účet poslal minimální platbu ze svého běžného účtu, třeba jen korunu. Tím účet ověří. Slíbenou půjčku nedostane, ale protože ho vše stálo jen korunu, dál nic neřeší. A podvodníkovi zůstane účet.

Lidem, na jejichž jméno jsou účty vedeny, by mohly hrozit ale i exekuce. A to v případě, kdyby si podvodník na falešný účet vzal úvěry nebo objednal služby, které by nezaplatil, dodaly HN.