Na Blízkém východě vznikne finanční obr, spojí se největší banky Abú Zabí | E15.cz

Na Blízkém východě vznikne finanční obr, spojí se největší banky Abú Zabí

National Bank of Abu Dhabi
National Bank of Abu Dhabi
• 
ZDROJ: Wikimedia Commons (public domain)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dvě největší banky emirátu Abú Zabí, National Bank of Abu Dhabi (NBAD) a First Gulf Bank (FGB), se dohodly na spojení svých aktivit. Podle listu Financial Times tak vznikne největší banka na Blízkém východě s tržní hodnotou kolem 29 miliard dolarů (zhruba 700 miliard korun).

Spojení dnes jednomyslně schválili vedoucí představitelé obou podniků. Předpokládá se, že transakce bude dokončena v prvním čtvrtletí příštího roku.

Sloučená skupina svou tržní hodnotou překoná například britské banky Standard Chartered a Royal Bank of Scotland či francouzskou Crédit Agricole.

Přečtěte si

Podle agentury Reuters je fúze součástí plánů emirátu Abú Zabí na reformu ekonomiky, která se nyní potýká s negativními dopady nízkých cen ropy.

„Plánovaná fúze vytvoří banku s finanční silou, odbornými znalostmi a globální sítí, jež jsou zapotřebí pro podporu ekonomických ambicí Spojených arabských emirátů,“ uvedly firmy NBAD a FGB ve společném prohlášení.

Transakce je dalším významným krokem v konsolidaci ekonomiky Abú Zábí. Emirát již koncem června oznámila, že sloučí dva ze svých velkých státních investičních fondů, a to Mubadala Development Company a International Petroleum Investment Company. Cílem tohoto kroku je zefektivnění investiční strategie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah