Na Blízkém východě vznikne finanční obr, spojí se největší banky Abú Zabí | E15.cz

Na Blízkém východě vznikne finanční obr, spojí se největší banky Abú Zabí

Na Blízkém východě vznikne finanční obr, spojí se největší banky Abú Zabí
National Bank of Abu Dhabi
• 
ZDROJ: Wikimedia Commons (public domain)

ČTK

Dvě největší banky emirátu Abú Zabí, National Bank of Abu Dhabi (NBAD) a First Gulf Bank (FGB), se dohodly na spojení svých aktivit. Podle listu Financial Times tak vznikne největší banka na Blízkém východě s tržní hodnotou kolem 29 miliard dolarů (zhruba 700 miliard korun).

Spojení dnes jednomyslně schválili vedoucí představitelé obou podniků. Předpokládá se, že transakce bude dokončena v prvním čtvrtletí příštího roku.

Sloučená skupina svou tržní hodnotou překoná například britské banky Standard Chartered a Royal Bank of Scotland či francouzskou Crédit Agricole.

Přečtěte si

Více daní, méně dotací. Saúdská Arábie našla nové zdroje příjmů

Podle agentury Reuters je fúze součástí plánů emirátu Abú Zabí na reformu ekonomiky, která se nyní potýká s negativními dopady nízkých cen ropy.

„Plánovaná fúze vytvoří banku s finanční silou, odbornými znalostmi a globální sítí, jež jsou zapotřebí pro podporu ekonomických ambicí Spojených arabských emirátů,“ uvedly firmy NBAD a FGB ve společném prohlášení.

Transakce je dalším významným krokem v konsolidaci ekonomiky Abú Zábí. Emirát již koncem června oznámila, že sloučí dva ze svých velkých státních investičních fondů, a to Mubadala Development Company a International Petroleum Investment Company. Cílem tohoto kroku je zefektivnění investiční strategie.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!