Nizozemská ING zaplatí stovky milionů eur. Nedodržela zákon o praní špinavých peněz | E15.cz

Nizozemská ING zaplatí stovky milionů eur. Nedodržela zákon o praní špinavých peněz

ING Banka (ilustrační foto)
ING Banka (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Největší nizozemská finanční skupina ING Groep zaplatí 775 milionů eur (téměř 20 miliard korun) za pochybení při dodržování zákona o prevenci praní špinavých peněz a financování terorismu. Podle prokuratury banka zákon porušovala v letech 2010 až 2016. O dohodě s bankou v úterý informovala nizozemská prokuratura.

Prokurátoři uvedli, že společnost ING selhala ve svých povinnostech, protože nezjišťovala skutečné vlastníky účtů a nevšímala si neobvyklých transakcí, které přes ně probíhaly. Její klienti tak mohli po celá léta nerušeně využívat účty u ING ke kriminálním aktivitám.

Prokuratura citovala čtyři konkrétní případy, kdy byly účty ING použity k trestné činnosti, zvláště šlo o úplatky vyplácené telekomunikační společností VEON, dříve známé jako VimpelCom, v Uzbekistánu.

Ze zmíněné sumy představuje 675 milionů eur pokutu, 100 milionů eur pak banka zaplatí za nečestně nabyté zisky. V loňském roce banka hospodařila se ziskem ve výši 4,9 miliardy eur.

Banka uvedla, že svého pochybení hluboce lituje, její výkonná rada v čele s ředitelem Ralphem Hamersem se vzdává veškerých odměn za rok 2018.

ING je třetí evropskou bankou vyšetřovanou v souvislosti s praním špinavých peněz. V současné probíhá šetření v dánské Danske Bank, lotyšská ABLV už kvůli tomu zkrachovala, napsala agentura Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah