V kauze ČKD Praha DIZ padlo dalších 35 obvinění, má jít o „bílé koně“ | E15.cz

V kauze ČKD Praha DIZ padlo dalších 35 obvinění, má jít o „bílé koně“

V kauze ČKD Praha DIZ padlo dalších 35 obvinění, má jít o „bílé koně“
Záběry loňského zásahu policie a finanční správy ve firmě ČKD Praha DIZ
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Policisté obvinili v daňové kauze kolem strojírenské firmy ČKD Praha DIZ dalších 35 lidí. Jde o takzvané bílé koně, kteří podle kriminalistů pomáhali s daňovými úniky. Informoval o tom Český rozhlas. Policie už v dubnu obvinila 22 lidí, včetně někdejšího majitele ČKD Praha DIZ miliardáře Petra Speychala. Všichni jsou obviněni ze zkrácení daní nejméně o 850 milionů korun, z praní špinavých peněz a z účasti na organizované zločinecké skupině.

Případ nově obviněných s hlavní kauzou souvisí, policisté ho ale vyšetřují samostatně. Obvinění údajně způsobili daňové úniky v rozsahu od 590 tisíc korun do 145 milionů korun. Jednomu z nich hrozí až osm let vězení, zbylým potom až deset let. „V rámci hlavní kauzy, z níž byli vyloučeni, jsou spolupachatelé,“ uvedl pro iRozhlas.cz Miloš Klátik z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Lidem obviněným v hlavní větvi případu hrozí za krácení daní ve spojení s gangem působícím ve více státech pět až deset let vězení. „Do účetnictví daňového subjektu, české obchodní společnosti, zaúčtovali fiktivní faktury, které následně uplatnili v přiznáních k dani z přidané hodnoty a v přiznáních k dani z příjmu právnické osoby. Tímto jednáním měli zkrátit daň z přidané hodnoty nejméně o 441 298 622 korun a daň z příjmu nejméně o 408 130 658 korun," uvedla v dubnu na webu pražského vrchního státního zastupitelství dozorující státní zástupkyně Petra Ullrichová.

Peníze získané daňovou trestnou činností údajně skupina následně buď vybírala v hotovosti, nebo je poukázala na zahraniční bankovní účty.

Česká firma opraví elektrárny v bulharských horách

Protikorupční policie zasahovala přímo v sídle ČKD Praha DIZ kvůli podezření z krácení daní už před dvěma lety, kdy firma patřila Speychalovi. Podle tehdejších informací médií dlužila na daních 791 milionů korun a kriminalisté dlouhodobě prověřovali, zda z firmy nemizí nezdaněné stamiliony do daňových rájů. Speychala předtím policie v roce 2014 zadržela v souvislosti s údajným krácením daní a vydáváním fiktivních faktur. Po podání vysvětlení byl ale podnikatel propuštěn bez obvinění.

Po Speychalovi se stal majitelem firmy Robert Wolf. Zásah policistů z roku 2016 kritizoval jako snahu rozprášit ČKD kvůli tomu, že společnost si vůči Praze nárokovala pohledávky vzniklé při pracích na tunelu Blanka. Věřitelé loni firmu poslali do konkurzu.

Speychal kvůli kauze ČKD Praha DIZ do vazby nepůjde, rozhodl soud

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!