Třetina byznysu dolů. Rekordní růst sazeb odradil masy od hypoték

Hypoteční byznys v lednu utrpěl takřka třetinový propad.

Hypoteční byznys v lednu utrpěl takřka třetinový propad. Zdroj: Profimedia.cz

Hypoteční byznys v lednu utrpěl takřka třetinový propad. Svědčí o tom statistiky Fincentrum Hypoindexu, podle něhož banky během prvního měsíce letošního roku rozpůjčovaly na bydlení necelých 23 miliard korun, tedy o třicet procent méně peněz než v prosinci. I tak je to druhý nejsilnější leden přinejmenším za uplynulých sedm let. Na zájemce o hypotéky dolehl rekordní růst sazeb, když část trhu odradila více než pětiprocentní sazba u nových půjček. 

„Hypoteční trh znatelně ochlazuje a ochlazovat bude i v dalších měsících. Leden oproti předešlému měsíci znamenal propad o více než třicet procent u objemu i počtu poskytnutých hypoték,“ uvádí Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. „Otázkou zůstává, zda i zbytek roku bude pokračovat v tak nízkých číslech a zda po rekordním loňském roce opět nepřijde rok rekordní jen na opačné straně spektra,“ doplňuje Sýkora.

Zájemci o hypotéku se museli poprat s průměrnou sazbou 3,43 procenta, což oproti prosinci znamenalo nárůst o takřka půl procentního bodu. Na přepážkách byla nicméně atmosféra podstatně napjatější. „Růst sazeb postupně zrychluje, ačkoli se stále nacházejí pod úrovní nabídkových úrokových sazeb, které se začátkem roku nejčastěji pohybují v rozmezí čtyř až pěti procent v závislosti na konkrétních podmínkách žadatele,“ uvádí ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. 

Česká národní banka navíc podle ekonomů svůj seriál prudkého zvyšování sazeb neuzavřela. „Dá se očekávat, že i nabídkové sazby hypoték dál porostou. Do druhé poloviny roku by tak mohly vkročit s hodnotou kolem 5,5 procenta. Na konci letošního roku by ale mohla ČNB začít základní sazby opět snižovat,“ předpokládá Sýkora. Odhady ekonomů ovšem míří i podstatně dále.

„Očekáváme, že v polovině roku 2022 stále rostoucí úrokové sazby u hypoték dosáhnou k šesti, možná i k sedmi procentům. Důvodem bude stále rostoucí inflace, která v následujících měsících překročí deset procent,“ zdůrazňuje Jakub Veverka, hlavní ekonom Videobydleni.cz.

Strmý nárůst sazeb se bolestivě dotkne nejen zájemců o první hypotéku, ale i refixujících domácností, které v předchozích letech nabíraly peníze za dramaticky nižší sazby. „Nabízí se otázka, zda je v současné době vhodné uzavírat dlouhodobě oblíbené tříleté a pětileté fixace,“ říká analytička hypotečních úvěrů společnosti Broker Consulting Michaela Pudilová. „Pro klienta, který se změnou podmínek u své hypotéky zaobíral naposledy před třemi lety, je pohled na nynější výši úrokových sazeb velmi nepříjemným překvapením. Nezbývá mu než doufat, že po uplynutí další fixace bude situace příznivější,“ popisuje Pudilová.

Lidé během ledna nabírali v hypotékách průměrně 3,25 milionu korun. Jak uvádějí statistiky Fincentrum Hypoindexu, vrátila se tím obvyklá výše půjčky na bydlení z kraje roku po prosincovém poklesu poblíž listopadovému rekordu 3,27 milionu korun.