Warren Buffett vyhrává sázku s hedgeovým fondem | E15.cz

Warren Buffett vyhrává sázku s hedgeovým fondem

Warren Buffett
Warren Buffett
• 
ZDROJ: ctk

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zbývají ještě tři roky, ale Warren Buffett zatím charitativní sázku vyhrává. Investor tvrdí, že v průběhu deseti let překoná návratnost investic v hedgeových fondech prostě tím, že si koupí akciový index. U toho nemusí prý platit vysoké poplatky za správu.

Buffettovy zisky z pořízení indexu S&P 500 činí 63,5 procenta, zatímco portfolio fondů, které poskládal hedgeový fond Protégé Partners jen 19,6 procenta. Zaznělo to na výročním zasedání Buffettovy Bershire Hathaway, o níž psal deník Financial Times.

„Hedgeovým fondům se ale za posledních sedm let dařilo dobře,“ prohlásit Buffett s odkazem na skutečnost, že portfolio za miliardu dolarů manažerům hedgeových fondům vydělá 20 milionů ročně na poplatcích jen za to, že „přijdou do práce“.
Někteří investoři se tak ptají, proč do hedgeových fondů stále proudí peníze. Podle analytiků je důvodem fakt, že investoři hedgeové fondy vnímají jako alternativu k akciím či dluhopisům.

Hedgeovým fondům se ale za posledních sedm let dařilo dobře

V prvním čtvrtletí připlulo do hedgeových fondů dalších 18 miliard dolarů. Navzdory tomu, že hedgeové fondy nedosáhly očekávaných zisků v žádném roce od finanční krize.

Pro Protégé Partners se zdá být bitva s Buffettem prohraná. V postkrizových letech byl růst akciových trhů tažen levnými penězi centrálních bank. To mělo za následek unisono posilování akcií. V takovém prostředí je téměř nemožné, aby aktivně řízená portfolia překonala výkonnost celých indexů, o poplatcích pro ty, kteří portfolia řídí, ani nemluvě.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah