Z řeckých bank odteklo dalších osm miliard, vklady jsou nejníže za 12 let | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Z řeckých bank odteklo dalších osm miliard, vklady jsou nejníže za 12 let

ČTK

Vklady v řeckých bankách v červnu klesly o zhruba šest procent na 127,5 miliardy eur (3,4 bilionu korun). Dostaly se tak nejníže od konce roku 2003, vyplývá z údajů Evropské centrální banky (ECB). V obavách, že by země mohla opustit eurozónu, tak podniky a drobní střadatelé z bank v červnu vybrali přes osm miliard eur (216,3 miliardy korun).

Po masivních výběrech vkladů z bank řecká vláda 28. června rozhodla, že banky zavře. Zavedla zároveň limit pro denní výběry z bankomatů a další omezení pro pohyb kapitálu. Banky sice už minulý týden otevřely, limity pro výběr hotovosti však stále platí.

V Řecku znovu krachují obchody. Lidé po omezení pohybu peněz neutrácejí

Pro řecké bankovní ústavy je nyní jediným zdrojem peněžní likvidity program nouzového financování (ELA), který poskytuje ECB. Celkový limit půjček pro řecké banky je zhruba 91 miliard eur.

Atény se v polovině tohoto měsíce s eurozónou předběžně dohodly na nové finanční pomoci v objemu až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun), podmíněné ekonomickými reformami a úspornými opatřeními. Tříletý program má Řecko ochránit před bankrotem a odchodem z eurozóny.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!