Honda upouští od vodíku, plánuje ovládnout čínský trh s elektromobily | E15.cz

Honda upouští od vodíku, plánuje ovládnout čínský trh s elektromobily

Karel Pučelík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Honda původně byla průkopníkem vodíkového pohonu, který vedení společnosti považovalo za ekologičtější než elektrickou variantu. Vysoká poptávka po elektromotorech ji ale donutila strategii změnit.

 Jedná se o změnu zásadní. Vedení plánuje, že elektrické vozy budou v roce 2025 tvořit dvě třetiny celkových prodejů značky.

Automobilku k tomu vedou růst prodeje elektrických aut a politika čínské vlády, která stále více tlačí na zvýšení prodejů elektrických aut.

Japonská automobilka v příštím roce plánuje uvést na trh hned dva elektromobily. První z nich bude určen k prodeji na světovém trhu.  Druhý vůz si ale Evropan nekoupí, určen bude totiž pouze pro čínský automobilový trh. Obě auta by měla být představena v září na autosalonu ve Frankfurtu.

Konkurence na poli elektrických vozů má ale v současnosti náskok. Honda, která svěřila vývoj elektromobilů samostatné divizi, se tedy věnuje i vývoji baterií, které budou jejich vozy pohánět. Jedním z cílů je vytvoření bezdrátového rychlonabíjecího systému, který ideálně po čtvrthodině nabíjení zvýší dojezd auta o 150 mil. Samotné baterie pak mají být lehké a lépe zakomponované do interiéru vozů.

Japonská automobilka se také připojí k světovému trendu, kterým je rozvoj autonomních systémů řízení. Svůj vlastní plánuje vytvořit do roku 2025.

Pokračuje ale i výroba aut s kombinovaným pohonem. Zákazníci se můžou těšit i na inovované hybridy, prvním z nich bude nová CR-V. Dvoumotorový systém, který kombinuje elektrickou energii a klasický benzínový spalovací motor, využívají už hybridní Oddysey a Accord, které už je možno vidět na amerických silnicích.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah