Inflace v listopadu výrazně vzrostla | E15.cz

Inflace v listopadu výrazně vzrostla

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

jam

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dlouhodobě rostoucí ceny potravin, dražší zemní plyn a úprava cen v souvislosti s lednovým zvýšením DPH jsou hlavními faktory, které se v listopadu podílely na růstu inflace. Její meziroční míra vzrostla v předchozím měsíci na 2,5 procenta z říjnových 2,3 procenta.

Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v listopadu o 0,4 procenta. „Počítali jsme se zvýšením pouze o 0,1 procenta a proto je pro nás tento výsledek nepříjemným překvapením,“ vyjádřil své znepokojení Martin Brožka z Raiffeisenbank. „Za růstem inflace stojí i oslabení koruny,“ poukazuje na méně viditelný faktor Pavel Sobíšek z UniCredit Bank.

Největší měrou se na meziročním růstu celkové hladiny spotřebitelských cen projevují dlouhodobě rostoucí ceny potravinářských komodit jako cukru, kávy, pečiva a kakaa. Cena cukru se zvýšila o 35 procent, kávy o 31 procent, pečiva o 29 procent a kakaa o 19 procent. Ceny potravin, s průměrným zdražením 1,6 procenta, zvýšily míru inflace o celé tři desetiny procentního bodu.

V prosinci se meziroční míra inflace nebude lišit od listopadové, ale v lednu přijde další cenový skok. Analytici také očekávají, že se v první polovině roku 2012 může dostat meziroční inflace nad 3 procenta. ČNB ale bude k takto vysoké inflaci nejspíš velmi tolerantní, protože ceny potravin, které mají inflaci zvyšovat, jsou značně volatilní.

Vývoj inflace ve vybraných zemích EU:

Vývoj inflace v měsíčních datech (2005 = 100) Autor: CSU

Autor: jam

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah