Inflaci srazily zlevňující potraviny, s cenami opět zamávaly brambory | E15.cz

Inflaci srazily zlevňující potraviny, s cenami opět zamávaly brambory

Inflaci srazily zlevňující potraviny, s cenami opět zamávaly brambory
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Mladá fronta

bru

Zatímco v červnu inflace kvůli takzavnému bramborovému efetu silně zrychlila, v následujícím měsíci zpomalila a opět k tomu přispěly i brambory. Spotřebitelské ceny v červenci klesly o 0,2 procenta, meziročně zpomalily na 1,4 procenta. Ekonomové přitom předpokládali růst inflace.

„Trh čekal stagnaci na 1,6 procenta. Za zpomalením inflace stojí především potraviny, které mimo jiné díky příznivé úrodě zlevnily výrazněji, než se obecně čekalo,“ uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Díky letním výprodejům klesaly i ceny oblečení a obuvi. Více, než se očekávalo, zlevnil také zemní plyn.

Z jednotlivých potravin klesly nejvíce ceny zeleniny, a to o 18,8 procenta. O 29 procent se propadly ceny brambor. Kromě potravin zlevňují například také telekomunikační služby. O 12,5 procenta naopak podražily zájezdy. Zdražování se nevyhnulo ani některým potravinám, cena mouky stoupla o čtvrtinu.

Meziročně ovšem ceny potravin rostou o 5,7 procenta, což je vysoko nad průměrem eurozóny činicím 3,5 procenta. Slovensko zatím červencovou inflaci nezveřejnilo, předpokládá se ale růst cen okolo čtyř procent.

Pokud by inflace klesala i v srpnu, zasáhla by nejspíše Česká národní banka, předpokládají analytici. „Dnešní výsledek v kontextu slabých čísel o aktivitě v tuzemské ekonomice nahrává v ČNB zastáncům devizových intervencí na oslabení koruny. Pravděpodobnost jejich uskutečnění s posledními ekonomickými daty ještě vzrostla,“ myslí si Patrik Rožumberský z UniCredit Bank.

„Dnešní číslo je tak trochu vodou na mlýn centrální banky,“ myslí si i analytik ČSOB Petr Dufek. Na druhou stanu ovšem upozorňuje na to, že česká koruna už je poměrně slabá a inflaci tlačí dolů především nízká poptávka.

Spotřebitelské ceny v mezinárodním srovnání (rok 2005=100)

Spotřebitelské ceny v mezinárodním srovnání (rok 2005=100)Spotřebitelské ceny v mezinárodním srovnání (rok 2005=100)Autor: ČSÚ

Autor: bru
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!