Češi vyrážejí nakupovat k Němcům: lákají je ceny i kvalita | E15.cz

Češi vyrážejí nakupovat k Němcům: lákají je ceny i kvalita

nákup, supermarket
nákup, supermarket
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sasko se stalo nejen před Vánocemi vyhledávaným cílem nákupních výletů Čechů. Ti jezdí do sousední německé spolkové země nakupovat kvůli lepším cenám, většímu výběru zboží a taky jeho vyšší kvalitě. Ukázal to průzkum pro Průmyslovou a obchodní komoru (IHK) v Saské Kamenici, jehož výsledky zveřejnil regionální deník Freie Presse.

Cenovou výhodnost nákupů za hranicí uvedla největší část účastníků průzkumu, který pro IHK vypracovala univerzita v Plzni spolu s Technickou univerzitou v Saské Kamenici (Chemnitz). Z Česka se kvůli ní do Saska vydává téměř 30 procent nakupujících.

Pro Čechy hraje důležitou roli také kvalita zboží prodávaného v Německu. Kvůli ní do Saska vyráží čtvrtina nakupujících.

Mnoho Čechů, hlavně z pohraničí, vyráží do Německa nakupovat pravidelně. „Na tuto stále rostoucí skupinu zákazníků nejsou němečtí obchodníci a restauratéři ještě dostatečně připraveni,“ soudí Ilona Rothová z IHK. Na rozdíl například od Drážďan patří podle ní v Saské Kamenici a okolí české nápisy v prodejnách nebo dvoujazyčné jídelní lístky v restauracích zatím spíše k výjimkám.

Podle průzkumu přitom Češi v Sasku průměrně za jednu návštěvu utratí mezi 51 a 100 eury (zhruba 1300 až 2500 korun). Nejvíce podle IHK nakupují potraviny, drogistické zboží, oblečení a zábavní elektroniku.

Výraznou orientaci českých zákazníků na kvalitu potvrzují i sami obchodníci v Sasku. „Češi vyhledávají jen značkové zboží,“ řekl Freie Presse majitel prodejny se sportovním vybavením v Marienbergu Wolfgang Ehnert. Ten kvůli rostoucímu zájmu Čechů o nakupování za hranicí do obchodu najal i český personál.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah