Moskva zvažuje zrušení sankcí vůči Maďarsku, Řecku a Kypru | E15.cz

Moskva zvažuje zrušení sankcí vůči Maďarsku, Řecku a Kypru

zemědělství, ovoce,  jablka
zemědělství, ovoce, jablka
• 
ZDROJ: Kubelka Tomas/Sedmicka

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruská vláda může zvážit zrušení odvetných sankcí vůči některým zemím Evropské unie, které proti Rusku zavedly loni sankce v reakci na postup Moskvy vůči Ukrajině. Vyplývá to z prohlášení ruského ministra zemědělství Nikolaje Fjodorova. Vláda prý už diskutovala o možném zrušení sankcí vůči Maďarsku, Řecku a Kypru.

Rusko zavedlo sankce vůči zemím EU, Spojeným státům a některým dalším zemím loni v srpnu. Reagovalo tak na sérii sankčních kroků, které západní země vyhlásily proti Rusku po anexi ukrajinského Krymu a proruském povstání v Donbasu. Ruské sankce, které mají trvat rok, zasáhly zejména dovoz západních potravin.

„Vláda může mít na stole návrhy, jež vycházejí z komplexního hodnocení situace, která nastala mezi Ruskem a jednotlivými zeměmi. Mohou to být i návrhy na vyřazení některých zemí ze sankčního seznamu,“ prohlásil ministr Fjodorov. Dodal, že kabinet už projednával „návrhy na vyřazení ze sankčního režimu, které přicházejí z řady zemí“. Konkrétně ministr jmenoval Maďarsko, Řecko a Kypr.

Vláda může mít na stole návrhy, jež vycházejí z komplexního hodnocení situace

Tyto tři země evropský tisk často označuje za státy, které jsou nejpřístupnější k ruským argumentům na podporu krymské anexe a boje „lidových republik“ na východě Ukrajiny. Na květnových oslavách 70. výročí konce druhé světové války jsou jako jediní evropští státníci ohlášení prezidenti Řecka a Kypru spolu s českým prezidentem Milošem Zemanem. O případném vyřazení Česka ze seznamu sankcemi postižených států se ale Fjodorov nezmínil.

V Moskvě je ve středu očekáván řecký premiér Alexis Tspiras, výsledkem návštěvy ale podle Fjodorova zrušení sankcí vůči Řecku pravděpodobně nebude. „Tématem rozhovorů ale sankce rozhodně budou,“ připustil ministr.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah