Skupina Portiva investuje do byznysu s ojetinami. Plánuje otřást evropským trhem | E15.cz

Vše o vizionářích

Vše o vizionářích Vstoupit do speciálu

Skupina Portiva investuje do byznysu s ojetinami. Plánuje otřást evropským trhem

Daniel Novák

Daniel Novák

Po obnovitelných zdrojích a nemovitostech se investiční skupina Portiva pouští rovněž do automobilové branže. Na akvizice technologických společností z této oblasti má stovky milionů korun. První desítky milionů dala firma do start-upu Carvago zaměřeného na internetový prodej ojetin.

Nová platforma kolem aut ponese název European Automotive Group. Portiva ve skupině drží 50 procent. Čtvrtinu vlastní bývalý vrcholový manažer automobilky Volkswagen v Rusku Jan Kranát. Druhá čtvrtina EAG patří bývalému spolumajiteli e-shopu s potravinami Košík.cz Jakubu Šultovi.

Plány s první investici do společnosti Carvago jsou velké. „Carvago chceme etablovat mezi přední prodejce ojetých aut v Evropě typu Auto1.com nebo Autorola.com. V následujících pěti letech se plánujeme dostat na prodeje přesahující desítky tisíc aut ročně,“ řekl Kranát.

Dron E15 nad větrnou elektrárnou. Podívejte, jak se točí vrtule

Start-up Carvago umí vyhledávat v nabídkách bazarů a autosalonů po celé Evropě. Konkrétní vůz, který je v jedné zemi jen obtížně prodejný, potom dokáže nabídnout obchodníkovi jinde v Evropě, kde je po daném modelu vyšší poptávka. „Jsme schopni v krátkém čase dodat takové auto, na které by prodejce za danou cenu pravděpodobně nikdy nedosáhl. Takže mu významně zvyšujeme marži,“ uvedl výkonný ředitel Portivy Pavel Svoreň mladší.

Tím však investice nekončí. „Jsme před dokončením ještě jedné akvizice, chystáme další,“ dodal Svoreň. Budou to technologické firmy s historií a vysokými maržemi, nikoliv start-upy. Do budoucna firma nevylučuje ani provoz vlastní sítě autoservisů.

Skupina Portiva vznikla loni konsolidací aktiv a vlastnických podílů podnikatelky Ivy Šťastné. Do Portivy vložila mimo jiné majetek ze své společnosti Eldaco v podobě 14 větrných a slunečních elektráren. Portiva investuje rovněž do realit. Na konci roku 2018 měla skupina aktiva v hodnotě přes dvě miliardy korun. Souhrnný čistý zisk byl ve stejné době 169 milionů korun.

Kalousek: Současné vládě ujel vlak, Babiš se Zemanem pohřbívají budoucnost Česka
Aerolinky Virgin Australia odloží dodávku letadel Boeing 737 MAX. Počkají, až budou bezpečné
Severokorejci chtějí ruská dopravní letadla, řeší přestárlou flotilu
Metrostav prorazil další tunel na Islandu. Při ražbě padl rekord

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!