Téměř každý druhý autobazar klame zákazníky, zjistila kontrola České obchodní inspekce | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Téměř každý druhý autobazar klame zákazníky, zjistila kontrola České obchodní inspekce

ČTK

Přibližně polovina autobazarů při prodeji ojetých vozů letos používala nekalé praktiky nebo poskytovala zákazníkům neúplné informace. Zjistila to při kontrolách Česká obchodní inspekce, která udělila prodejcům pokuty v souhrnné výši téměř půl milionu korun.

Nejčastějšími prohřešky byly stočené tachometry, nepravdivé údaje o počtu majitelů nebo neúplné informace při uzavírání kupních smluv. Kontroloři také zjistili, že vozidla jsou často nabízena do komisního prodeje v zastoupení třetí osoby, čímž se prodávající snažili vyhnout jakékoli odpovědnosti za případné vady.

Inspektoři v rámci kontrolní akce postupovali tak, že byl nejprve proveden monitoring a vytipování ojetých vozidel, u kterých bylo podezření, že informace o jejich stavu a počtu najetých kilometrů neodpovídají skutečnosti. Některá vozidla byla posuzována v součinnosti se soudními znalci z oboru dopravy.

K nejzávažnějším zjištěním došlo v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. V obou případech šlo o uvedení nepravdivého údaje o počtu najetých kilometrů u Škody Octavie.

Letoví dispečeři obmění svou kalibrační letku, vedlejší činnosti se podílí na výrazném růstu tržeb ŘLP

V prvním případě byl stav kilometrů na palubní desce u Octavie 1,9 TDI ke dni kontroly 167 123 kilometrů a přitom ze znaleckého posudku a z dostupných informačních záznamů vyplynulo, že již v prosinci 2011 byl proveden servisní úkon při stavu 311 738 km. U Octavie RS 2,0 TDI byl v nabídce uvedený stav tachometru 225 068 kilometrů, posudek ale ukázal provedení opravy již v únoru roku 2015 při stavu 323 652 kilometrů.

Přes autobazary a další obchodníky se v tuzemsku ročně prodá přes 300 tisíc ojetých aut, což je zhruba polovina celkového počtu vozů z druhé ruky, které změní majitele.

Tatra se chlubí supersportem, limuzínou i největším českým vozidlem
Škoda Auto má potíže v Egyptě. Válčí se svým importérem a prší na ni stížnosti
Projekt Penty u Masaryčky nabere zpoždění, magistrát žene plánovanou čtvrť do procesu EIA
Multimediální vlaky bez oken. To je kolejová budoucnost

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!