Letoví dispečeři obmění svou kalibrační letku, vedlejší činnosti se podílí na výrazném růstu tržeb ŘLP | e15.cz

Letoví dispečeři obmění svou kalibrační letku, vedlejší činnosti se podílí na výrazném růstu tržeb ŘLP

Jan Šindelář

Jan Šindelář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Rozkvět letecké dopravy zvyšuje tržby ŘLP, což se ale netýká jen tradičního převádění letadel přes české území. Firmě se vyplácejí takzvané vedlejší činnosti, do nichž investovala v minulých letech – především výcvik pilotů a stevardů a služby takzvané kalibrační letky. Dvojice letadel převzatých od Úřadu pro civilní letectví měří pro zahraniční klienty přesnost naváděcích technologií.

„Letos se nám podařilo získat zákazníky i z poměrně exotických destinací včetně Kuby, pracovali jsme také například ve Španělsku, Makedonii, Lotyšsku nebo v Arménii,“ uvedl šéf ŘLP Jan Klas.

Tržby z kalibrace rostou ročně zhruba o deset procent, letos se vyšplhají na třicet milionů. Společnost chce přitom příští rok vypsat tendr na dodávku dvou nových turbovrtulových letadel, která vybaví moderní technologií. Vyřadí tak dosluhující stroje Cessna a L410. Podle Klase půjde o nějaký druh leasingu. Kalibrace je činnost, která prošla v posledních letech zajímavým vývojem.

Ještě nedávno byla plně pod křídly státních úřadů, dnes je to komerční činnost. Ještě větší tržby ŘLP přináší škola pro piloty a stevardy Czech Aviation Training Centre. Letošní obrat bude zhruba 200 milionů korun, meziročně o patnáct procent vyšší. Zájem o nové piloty projevuje především Asie.

Letos do konce července ukončilo výcvik pod taktovkou ŘLP zhruba 140 lidí, podíl tuzemských a zahraničních zájemců je zhruba stejný. Velké naděje vkládá ŘLP do simulátoru pro novou generaci letounů L410.

Jan Klas: Snažíme se dostat do Indie

Jan Klas, ŘLPAutor: E15 Anna Vackova

Získání kvalifikace pilota stojí miliony. To podle šéfa Řízení letového provozu Jana Klase motivuje adepty kurz dokončit.

Souvisí zvýšený zájem o kvalifikaci pilota s boomem letecké dopravy?

Zcela jistě, i když ten růst je tažen především Asií. A to je poměrně komplikovaný trh, není snadné proniknout do velkých zemí. Snažíme se dostat například do Indie, otevřeli jsme tam pobočku, která nám buduje kontakty s tamními aeroliniemi.

Kolik stojí výcvik pilota?

Zhruba dva miliony, ale díky speciálním programům se lze dostat i na nižší cenu. Kurz od nuly trvá jeden a půl roku až dva roky. Zájemce může přijít i s tím, že nějaký typ licence má, a tomu se přizpůsobí výcvik.

Cvičíte pouze piloty?

Ti jednoznačně převažují, ale třeba právě z Indie jsme tu měli stevardy.

Platí si to zájemci z vlastních peněz, nebo je vysílají firmy?

Obojí. Ale pokud jde o adepta, který chce nově vstoupit do oboru, tak si veškeré náklady musí uhradit z vlastních prostředků.

Jak riziková je investice do pilotního kurzu?

Je menší než u řídících letového provozu, ale jsou adepti, kteří nedokončí. Ale ti lidé přece jenom projdou nějakým výběrem a jejich motivace je daná i tím, že jsou schopni a ochotni zaplatit takové prostředky.

Proč je více neúspěšných u řídících letového provozu než u pilotů?

Nechci se pouštět do porovnávání obou profesí. Možná je u řídících letového provozu o něco těžší odhadnout na začátku předpoklady těch lidí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah