IQOS zatím prodejním hitem není, odbyt má zvýšit nový obchod | e15.cz

Zdravější náhražka cigaret nastupuje pomalu. Prodeje IQOS má zvýšit i specializovaný obchod

Michal Nosek

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Koncern Philip Morris International trápí pomalý náběh prodeje zařízení označovaného jako IQOS, které umožňuje inhalovat tabák. Odbytu má pomoci specializovaný obchod v Praze.

Přístroj, který místo hoření tabákový produkt nahřívá, má podle společnosti Philip Morris nahradit klasické cigarety, ale zájem o něj není takový, jak si nadnárodní koncern představoval.

„Po zveřejnění kvartálních výsledků se akcie propadly o patnáct procent a největší pokles za poslední dekádu způsobilo právě zklamání nad náběhem prodejů produktu IQOS,“ uvedl analytik České spořitelny Jan Šumbera.

IQOS a tabákové náplně Heets se prodávají už téměř rok. „Na český a slovenský trh jsme ve vybraných oblastech s produktem IQOS vstoupili v srpnu 2017 a podíl značky Heets dosáhl v loňském čtvrtém čtvrtletí 1,8 procenta celkových prodejů. V celoročním přepočtu to je podíl 0,3 procenta,“ uvedl Arpád Könye, generální ředitel Philip Morris ve zprávě pro valnou hromadu akcionářů.

Ta se uskuteční tento pátek v Kutné Hoře. Zároveň chce firma prodeje podpořit i tím, že otevřela v pražském Slovanském domě svou první reprezentativní prodejnu.

Firma svůj výrobek prezentuje jako méně škodlivou alternativu konzumace tabákových výrobků. Úroveň škodlivin v těchto produktech je podle výrobce až o 95 procent nižší než v klasických cigaretách. Tabákové náplně Heets jsou nyní k dostání na pěti tisících míst v Česku a na Slovensku a kupuje si je zhruba sto tisíc uživatelů.

Koncern na základě vlastního průzkumu uvádí, že na IQOS přešlo až sedmdesát procent kuřáků, kteří produkt vyzkoušeli. Prodejny tabákových výrobků a trafiky, jež deník E15 oslovil, však uvedly, že si kuřáci kupují IQOS jen jako doplněk klasických cigaret. Na IQOS totiž neplatí protikuřácký zákon, a tak je lze používat i v restauracích, pokud to majitel výslovně nezakáže.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Nejčtenější